Filtering Funnels
Filtering funnels, also known as Buchner and Hirsch funnels, include a cylinder separated from the funnel with a fritted glass disc or perforated plate. Fritted glass disc funnels are immediately ready for use, while perforated plates call for filter paper moistened with liquid to prevent initial leakage.
Vacuum suction then draws the liquid through the filter and into the cylinder. Porcelain filtering funnels are resistant to acids and alkalis, except for hydrofluoric acid, but should not be used in the filtration of extremely corrosive reagents, which can slowly corrode their protective enamel. The funnels are glazed both outside and inside, except the rim, and are autoclavable.
What Is a Buchner Funnel Used for?
Buchner funnels are used in the laboratory for vacuum-assisted liquid filtering. In organic chemistry, these funnels are used to collect recrystallized compounds because they help remove moisture from the final product.
How Does a Buchner Funnel Work?
Buchner funnels consist of an open straight-sided cylindrical chamber that narrows to a tube- or pipe-shaped opening. The tube-like extension can be placed through a stopper, which is then placed into the top of a filtration or Buchner flask. Plastic versions may have a bung hole located at the side of the chamber to which a vacuum may be attached. Buchner funnels are reusable.
What Types of Buchner Funnels Are There?
The bottom of the Buchner funnel chamber may be perforated or contain a separate fritted disc. Filter paper is used for Buchner funnels with perforated lower surfaces. Place the filter paper of the preferred porosity inside the chamber, pre-wet, add the liquid, and apply the vacuum.
Filtration with a Buchner funnel proceeds more quickly than letting the liquid flow simply using gravity. Most Buchner funnels are also rated for a maximum vacuum pressure.
- (4)
- (1)
- (3)
- (14)
- (9)
- (1)
- (9)
- (1)
- (21)
- (23)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (7)
- (15)
- (1)
- (1)
- (25)
- (11)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (46)
- (16)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (176)
- (4)
- (6)
- (21)
- (4)
- (30)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (6)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (136)
- (27)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (28)
- (20)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (9)
- (4)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Reusable Glass Short-Stem Funnels
High resistance to chemical attack, mechanical, and thermal shock
| Angle | 58° |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1095, Type I, Class A |
| Length (Metric) Stem | 15 cm |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ASTM E1095, Type I, Class B |
| For Use With (Application) | Provides faster, more effective filtering |
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Borosilicate Glass Funnels
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holder
| Product Type | Filter Funnel |
|---|
Fisherbrand™ Porcelain Buchner Funnels with Fixed Perforated Plates
For suction filtration applications
| Includes | Fixed perforated plate |
|---|---|
| Product Type | Buchner Funnel |
| Quantity | Each |
| Material | Porcelain |
| For Use With (Application) | Suction filtration applications |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Reusable Filter Funnel with Clamp
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use in a wide range of applications, Thermo Scientific™ Nalgene™ filtration hardware and accessories can be used in conjunction with our various lines of filtration devices.
MilliporeSigma™ Glass Funnel for Vacuum Filtration
Designed to replace parts contained in glass vacuum filtration kits or provide for an alternative configuration
| Diameter (Metric)Top | 47 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Reusable Bottle Top Filters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Combine the convenience of a bottle top filter with the savings of a reusable bottle top filter. Screw securely onto glass media bottles with 33 or 45mm neck sizes.
| Material | PSU |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Includes | Sealed-in fritted disc, drip tip and integral No. 2 side hose connection |
|---|---|
| Product Type | Buchner Funnel |
| Joint Number | 24/40 |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I, ASTM E438 Type I, Class A |
Corning™ PYREX™ Hirsch-Type Funnel with Fine Porosity Fritted Disc
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal when necessary to wash precipitates and redissolve with chemicals that would attack filter paper
| Includes | Fritted discs |
|---|---|
| Product Type | Hirsch Funnel |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E128 |
| For Use With (Application) | Wash precipitates and redissolve with chemicals that would attack filter paper |
| Diameter (Metric) Stem | 8 mm |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Reusable Analytical Funnels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this filter holder with funnel with any filtering flask or manifold that accepts a suitable rubber stopper with hole.
| Material | PSU |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ PYREX™ Buchner Funnels with Fine Porosity Fritted Disc
Useful where filter paper would be attacked by material being filtered
| Includes | Fritted discs |
|---|---|
| Product Type | Buchner Funnel |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E128 |
| For Use With (Application) | Useful where filter paper would be attacked by material being filtered |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Parts for Microfiltration Assemblies
For use with ULTRA-WARE™ microfiltration assembly
| For Use With (Equipment) | ULTRA-WARE microfiltration assembly |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Single Use Analytical Filter Funnels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform microbiological QC testing and analysis of water, food/beverage, raw material and finished product with these economical sterile disposable funnels.
| For Use With (Equipment) | Filter Manifold, Filtering Flask |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Nitrate |
| Diameter (Metric) Filter | 47 mm |