Storage Jars
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (7)
- (33)
- (5)
- (12)
- (4)
- (3)
- (39)
- (1)
- (5)
- (1)
- (107)
- (1)
- (26)
- (1)
- (8)
- (41)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (37)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (12)
- (25)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (11)
- (43)
- (3)
- (7)
- (20)
- (10)
- (163)
- (5)
- (5)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (1)
- (1)
- (45)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (97)
- (3)
- (37)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PPCO Jars with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store pastes, solids, specimens and lab supplies in these translucent, wide-mouth, straight-sided jars that offer excellent chemical resistance.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | PPCO |
| Comprend | Polypropylene Caps |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars with White Polypropylene Unlined Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars without Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Polystyrene Jars with White Polypropylene Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polystyrene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
Fisherbrand™ Clear Glass Wide Mouth Testing Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from clear soda lime glass wide mouth bottles are ideal for dry and viscous samples
| Taille de bouchon | 43-400 mm |
|---|---|
| Type de produit | Testing Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Diamètre (métrique) | 44 mm |
| Ouverture | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 39 mm |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Dry and Viscous Samples |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 75 mm |
| Bouchon inclus | Yes |
| Capacité (métrique) | 60 mL |
| Finition de col | 43-400 |
| Hauteur (métrique) avec bouchon | 78 mm |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 34 mm |
| Capacité (impériale) | 2.5 oz. |
| Quantité | 180 |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps are ideal for large solid samples and allow for complete removal of contents.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Translucent |
| Ouverture | Wide |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Type de produit | Jar |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Graduée | No |
| Ouverture | Wide |
| Température max. (métrique) | 135°C |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Storing Lab Specimen, Supplies or Powder |
| Couleur | Natural |
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Polypropylene Linerless Screw Closure |
| Clarté | Natural |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with Black Phenolic Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
Fisherbrand™ Safety Coated Clear Straight Sided Wide Mouth Glass Jars with White Polypropylene Caps
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Type de produit | Straight-sided Jar |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Ouverture | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 67 mm |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Solvent, Chemical or Sample Storage with Plastisol Coating for Safety are Easier to Grip and Harder to Break |
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Quantité | 12 |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Amber USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | PTFE/Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars without Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bouchon inclus | No |
| Ouverture | Wide |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Straight-Sided Jars with 14B White-Rubber-Lined Caps
Wide-mouth design for efficient addition and removal of contents
| Certifications/Conformité | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Joint de fermeture | Rubber |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Storage |
| Hauteur (impériale) | 3.26 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Taille de bouchon | 43-400 mm |
| Type de produit | Jar |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Emballage | Bulk |
| Couleur de bouchon | Black |
| Capacité d'absorption | 2 oz., 60mL |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Diamètre (métrique) | 42 mm |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Environmental Applications and for General Laboratory Use |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 83 mm |
| Capacité (métrique) | 60 mL |
| Diamètre (impériale) | 1.65 in. |
| Capacité (impériale) | 2 oz. |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Straight-Sided Jars with Caps with 14B White Rubber-lined Caps
Ideal for soil sampling and environmental applications