Thermocouples and Furnace Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Stainless-Steel Racks for Quartz Crucibles for Isotemp Furnaces
Rack keeps crucibles firmly in place while in the Isotemp furnace.
Fisherbrand™ Muffle Furnace Port Kit for Isotemp Furnaces
Accessory Muffle Furnace Port Kit for Isotemp furnaces
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Tube Furnace Adapters/Sleeves
Use Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Tube Furnace Adapters/Sleeves with Lindberg/Blue M Tube Furnaces.
Thermo Scientific™ Ashing Furnaces Crucible Trays
Configure Thermo Scientific™ Ashing Furnaces Crucible Trays with Thermo Scientific™ Thermolyne™ Atmosphere Controlled Ashing Furnaces.
Labconco™ Flexible Hose Connection Kit
For connecting Ventus™ canopy connection and exhaust ductwork
| À utiliser avec (équipement) | Ventus™ canopy connection and exhaust ductwork, purifier™ logic™+ biosafety c |
|---|---|
| Diamètre (métrique) nominal | 25.4 cm |
| Catégorie | Flex Hose Connection Kit |
| Comprend | Spiral flexible tubing and clamps |
| Diamètre (impériale) nominal | 10 in. |
| Certifications/Conformité | NSF |
|---|---|
| Matériau | Powder-coated Steel |
| Catégorie | Connection Kit |
| Diamètre (impériale) intérieur de sortie | 10 in. |
Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Box and Tube Furnace Controllers
Program segments into Thermo Scientific™ Lindberg/Blue M™ Box and Tube Furnace Controllers for increased temperature accuracy.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Température (métrique) | 1200°C (Split-Hinge), 1500°C (Box Furnaces) |
Digi-Sense™ Flexible Insulated-Wire Thermocouple Probes
Optimize readings and temperature accuracy for a variety of applications with these probes. Cole-Parmer™ Digi-Sense™ Flexible Insulated-Wire Thermocouple Probes are ideal for high-temperature measurements and can be used with liquids, gases and semisolids.
| Certifications/Conformité | ANSI |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Temperature Meters |
| Catégorie | Thermocouple Probe |
Burrell Scientific Kup-L-Weld™ II Thermocoupler Welder
Self-contained welder for the instantaneous welding of thermocouples