Freezer Storage Racks
Freezer storage racks help you make efficient use of space in chest and upright freezers, deep freezers, undercounter and ultra-low temperature freezers. To help you organize and optimize your storage, freezer storage racks, towers and shelf kits can be modular or color-coded for easy identification. Freezer baskets can be made from stainless steel, non-corrosive aluminum, clear acrylic or polycarbonate.
Freezer door opening time is typically limited to help maintain freezer temperatures, and racks can help users quickly access specific samples. Racks also allow users to temporarily remove a section of samples from the freezer without exposing the remainder to unwanted temperature changes.
Freezer racks may have horizontal access (for upright freezers) or vertical openings (for chest freezers). Some are wire baskets or sliding drawers and some have wheels to facilitate movement. Freezer storage racks may also have locks for security. For liquid nitrogen storage, racks may be “canes” or “straws” that hold multiple tubes in an upright position.
For optimal storage, choose racks designed to fit your particular freezer model or product. Racks are also made to fit specific sizes of freezer boxes. Most freezer boxes are roughly 5 inches square, but heights range from 2 to 5 inches depending on the size of tubes they hold.
- (6)
- (8)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (88)
- (7)
- (8)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (12)
- (103)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (16)
- (12)
- (8)
- (2)
- (1)
- (4)
- (14)
- (3)
- (3)
- (9)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (37)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Type | Cryogenic Vial Rack |
| Width (English) | 8 in. |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Cryogenic vials |
| Length (English) | 4 in. |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.32 cm |
| Holds | 50 x 0.5 to 2 mL Tubes |
| Height (English) | 1 in. |
| Height (Metric) | 6.3 cm |
|---|---|
| Width (English) | 9.5 in. |
| Product Type | Refrigerator/Freezer Rack |
| Color | Transparent |
| Diameter (Metric) Inner | 16 mm |
| Material | Acrylic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 24.1 cm |
| Holds | Tubes (16 mm) |
| Height (English) | 2.5 in. |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Corning™ Elastic Sleeves for CoolRack Modules
For use with CoolRack Modules. Corning™ Elastic Sleeves for CoolRack Modules provides comfortable grip when handling cold, warm or wet CoolRack tube modules.
Racks for Thermo Scientific™ 4 Shelf TSX/TDE Series Freezers
Maximize tube storage capacity per freezer with a racking solution for four inner-door, ultra-low temperature freezers.
| Color | Silver |
|---|
Thermo Scientific™ Specialty Racks
Maximize the storage space in your ultra-low temperature freezer with these racks.
Corning™ CoolRack™ 96 Storage Tube Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | Storage Tube Module |
|---|
Thermo Scientific™ CryoBox™ Freezer Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stack and organize standard cryogenic vial storage boxes with these freezer racks.
| Color | Silver |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Corning™ CoolRack™ XT PCR Tube Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
Thermo Scientific™ Dense Storage Racks for Chest ULTs and Cryo Storage
A convenient, streamlined process to maximize sample storage. Our freezer racking and tubing solutions are designed to hold tubes ranging from 200μL to 5.0μL.
| Depth (English) | 3.6 in. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Description | Racks for Tubes (cryogenic and ultra-low chest freezers) |
| Width (English) | 5.3 in. |
| Product Type | Tube Rack (Cryogenic and Ultra-Low Chest Freezers) |
| Depth (Metric) | 9.3 cm |
| Color | Silver |
| Width (Metric) | 13.5 cm |
Corning™ CoolRack™ LX50, for use with Axygen 50mL Reagent Reservoir Module
Corning™'s CoolRack™ thermo-conductive reservoir modules provide uniform temperature to all wells, regardless of position.
Corning™ CoolRack™ Plate and Reservoir Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | CoolSink Plate and Reservoir Module |
|---|
Corning™ Cryogenic Vial Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fits all Corning vials