Protein and Antibody Labeling Kits
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (4)
- (3)
- (3)
- (87)
- (46)
- (8)
- (4)
- (2)
- (57)
- (70)
- (5)
- (3)
- (1)
- (25)
- (1)
- (33)
- (8)
- (3)
- (3)
- (4)
- (3)
Filtered Search Results
Invitrogen™ SureClick™ Antibody Labeling Kit
Invitrogen SureClick Antibody Labeling Kits enable fast, precise, and reproducible conjugation of human or rabbit IgG antibodies using trusted click chemistry. Designed for spatial biology researchers and biotherapeutic developers, SureClick kits attach an average of 2 payloads per antibody at the Fc region.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | SureClick™ Fc Targeting Reagent 2°C to 8°C |
| Solubility | Aqueous Buffer |
| Incubation Time | 70 to 90 min. |
| Labeling Method | Click Chemistry |
| For Use With (Application) | Antibody Production and Labeling |
| Chemical Reactivity | Azide |
| Labeling Target | Antibodies |
| Format | Labeling Kit |
| For Use With (Equipment) | Benchtop Centrifuge |
| Product Type | Antibody Labeling Kit |
| Spacer | Mid-length |
| Label or Dye | Azide |
| Reactive Moiety | Azide |
| Labeling Scale | Approx. 2° |
| Species | Human or Rabbit |
| Product Line | SureClick™ |
Invitrogen™ Zenon™ Alexa Fluor™ 647 Goat IgG Labeling Kit - 50 Labeling
Achieve fast, versatile, and reliable fluorophore-, biotin-, or enzyme-labeled IgG primary antibodies with the Invitrogen Zenon™ Goat IgG Labeling Kit.
Thermo Scientific™ EZ-Link™ NHS-PEG Solid-Phase Biotinylation Kit - Mini-Spin Columns
A column-based approach to antibody biotinylation and clean-up
Thermo Scientific™ Pierce™ Antibody Biotinylation Kit for IP
Label primary antibodies with biotin for use in agarose or magnetic bead immunoprecipitation experiments using the Thermo Scientific™ Pierce™ Antibody Biotinylation Kit for IP.
Molecular Probes™ SAIVI™ Rapid Antibody Labeling Kit, Alexa Fluor™ 750
SAIVI™ Rapid Antibody Labeling Kit, Alexa Fluor™ 750
Thermo Scientific™ EZ-Link™ NHS-PEG4 Biotinylation Kit
Biotinylate protein amines and maximize solubility of proteins with this long (29.0A) NHS-ester biotinylation reagent containing a pegylated, water-soluble spacer arm.
Thermo Scientific™ EZ-Link™ Sulfo NHS-SS Biotinylation Kit
Biotinylate protein amines with this cleavable, mid-length (24.3A), water-soluble, NHS-ester biotinylation reagent containing a cleavable disulfide bond in the spacer arm.
Invitrogen™ Zenon™ LysoLight™ Green IgG Labeling Reagents
Streamline antibody-drug conjugate screening with Zenon LysoLight Green IgG labeling reagents for the monitoring of antibody internalization. These reagents offer rapid, scalable antibody labeling and a bright fluorescence-based indication of antibody uptake and lysosomal trafficking in target cells when analyzed by flow cytometry, fluorescence microscopy, or high-content screening.
| Excitation/Emission | 488/525 nm |
|---|---|
| Labeling Target | Antibodies |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Flow Cytometer Laser Lines | Blue |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer, Fluorescence Microscope, High Content Analysis Instrument |
| Product Type | Labeling Reagent |
| Spacer | None |
| Color | Green |
| Label or Dye | LysoLight Green |
| Solubility | Aqueous Buffer |
| For Use With (Application) | To screen for antibody internalization |
| Product Line | LysoLight |
| Detection Method | Fluorescence |
Thermo Scientific™ EZ-Link™ Micro Sulfo-NHS-Biotinylation Kit
Biotinylate protein amines (e.g., lysines) with our shortest (13.5A), water-soluble, NHS-ester biotinylation reagent for antibody or cell-surface labeling.
Thermo Scientific™ DyLight™ Antibody Labeling Kits
Covalently label antibodies or proteins with DyLight dyes for use in immunofluorescence, flow cytometry, western blot analysis, and high content analysis.
| Labeling Target | Antibodies,Proteins |
|---|---|
| Content And Storage | Store the DyLight NHS Ester at -20°C. Store all other kit components at 4°C. |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 3 reactions |
| Label Type | DyLight™ |
| Labeling Scale | 0.5 to 1 mg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | DyLight |
Invitrogen™ Zip Alexa Fluor™ Rapid Antibody Labeling Kits
Invitrogen Zip Alexa Fluor Rapid Antibody Labeling kits allow you to efficiently and quickly label your precious antibody with Alexa Flour dyes to create an antibody conjugate that is ready to use within 15 minutes with 100% recovery.
| Labeling Target | IgG |
|---|---|
| Content And Storage | Store desiccated and protected from light in the freezer (-5°C to +30°C). |
| Kit Contents | Reactive fluorescent label (3 vials), sodium bicarbonate (3 vials) |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 3 Labelings |
| Label Type | Alexa Fluor |
| Labeling Scale | 100 μg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | Alexa Fluor |
Invitrogen™ Zenon™ Mouse IgG1 Labeling Kits
Simplify your multicolor staining and flow cytometry experiments with our Zenon™ mouse IgG1 labeling kits.
| Labeling Target | IgG1 |
|---|---|
| Labeling Scale | < 1–20 μg |
| Species | Mouse |
| Product Line | Zenon |
Invitrogen™ Zenon™ Mouse IgG2b Labeling Kits
Quickly generate antibody isotype conjugates for immunocytochemistry (ICC), immunohistochemistry (IHC), flow cytometry, and cell imaging with the Invitrogen Zenon™ Mouse IgG2b Labeling Kits.
| Labeling Scale | < 1–20 μg |
|---|---|
| Product Line | Zenon |
Molecular Probes™ Pacific Orange™ and Pacific Blue™ Antibody Labeling Kits
Antibody Labeling Kits specifically bind small amounts of antibody with violet light-excitable Pacific Orange or Pacific Blue dyes. Conveniently label up to 100 μg of antibody per reaction, with 5 reactions per kit.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Labeling Target | Antibodies,Proteins |
| Product Type | Antibody Labeling Kit |
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Quantity | 5 Reactions kit |
| Label Type | Pacific Dyes |
| Labeling Scale | 100 μg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ SiteClick™ Biotin Antibody Labeling Kit, 1 kit
Achieve precise and reproducible antibody labeling with SiteClick Biotin Antibody Labeling Kits.