Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (1)
- (51)
- (1)
- (1)
- (70)
- (2)
- (67)
- (1)
- (110)
- (1)
- (187)
- (2)
- (5)
- (13)
- (12)
- (3)
- (1)
- (48)
- (1)
- (1)
- (11)
- (11)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (25)
- (7)
- (22)
- (37)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (155)
- (19)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (33)
- (4)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (110)
- (5)
- (288)
- (1)
- (11)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (1)
- (121)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (25)
- (17)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (97)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (40)
- (38)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (196)
- (3)
- (3)
- (1)
- (40)
- (1)
- (9)
- (5)
- (16)
- (3)
- (21)
- (7)
- (3)
- (1)
- (8)
- (39)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 1, for everyday HPLC or GC analyses. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Fisherbrand™ 9 mm Glass Screw Thread Vials
Fisherbrand™ 9 mm screw thread vials feature a wide neck opening which allows for easy filling. Available with marking spot and graduation marks for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 3, for high performance GC-MS and LC-MS applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Thermo Scientific™ Shell Vials
Shell vials are an economical choice for many routine HPLC applications. Available in many sizes, they are sold as kits with caps to assure proper fit and function.
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vials, Silanized
MicroLiter 9 mm autosampler screw thread vials are identical, clean, and dependable, and are certified to ensure optimal performance and reproducible results.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Thread Caps - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Material (Coating) | Silanized |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Titeseal™ 4mL Shell Vial Needle Closures
For use with Kimble-Chase Kontes Titeseal 4mL Shell Vials
Thermo Scientific™ Chromacol™ GOLD-Grade Inert Vials and Inserts
Ensure sample security and integrity with inert vials that have the highest recovery rates, an ultra-low pH shift, and lowest alkali content.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass |
ABC Vial™ LVI™, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
These ABC Vials contain a Low Volume Insert; can be used either as crimp seal or with screw cap.
| Volume (English) | 0.3 mL |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Micro-Vial Graduated Screw Thread Vials
With open-top closure and PTFE-faced septum
| Marking Spot | Yes |
|---|---|
| Quantity | 12 Cs. |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap (Open-Top) |
| Base Style | Tapered |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Micro-Vial Graduated Screw Thread Vials
With solid-top closure and PTFE-faced white rubber liner
| Material (Liner) | PTFE/Rubber |
|---|---|
| Quantity | 12 Cs. |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Base Style | Tapered |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |