Combination Ion Selective Electrodes
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (34)
- (16)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (3)
- (1)
- (9)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (6)
- (21)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (42)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ accumet™ Gas-Sensing Combination ISEs
For ammonia and carbon dioxide analyses; tough, chemical-resistant body; permanently bonded membrane/cap assembly—no difficult user assembly required
| Longueur (métrique) | 102 mm |
|---|---|
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
| Certifications/Conformité | ASTM, EPA |
| Température (impériale) en fonctionnement | 32° to 122°F |
| Longueur (impériale) | 4.01 in. |
| Type | Combination ISE |
| Applications | Determines Ammonia and Ammonium ion concentration in sewage effluent, boiler water, industrial wastes, stack gases, food, fertilizers |
| Matériau | Epoxy |
| Température (métrique) en fonctionnement | 0°C to 50°C |
| Diamètre (impérial) du corps | 0.5 in. |
| Diamètre (métrique) du corps | 13 mm |
| Résistance | <300megohm |
Fisherbrand™ accumet™ Polymer Membrane Combination ISEs, Mercury-Free: Nitrate
Fast, precise measurements of calcium, nitrate and potassium ion in aqueous solutions over a wide range of concentrations
Fisherbrand™ accumet™ Chloride Combination Electrode - Mercury-Free
Typical applications include water/wastewater, soil, dairy, meats, tomato/vegetable products.
Fisherbrand™ accumet™ Glass Membrane Sodium Combination ISE
Combination ISE for determination of sodium ion concentration
Fisherbrand™ accumet™ Solid State Combination ISEs, Mercury-Free: Fluoride
For fluoride determinations.
Thermo Scientific™ Orion™ Residual Chlorine Combination Ion Selective Electrode
Measure total residual chlorine quickly and accurately.
Thermo Scientific™ Orion™ Iodide Ion Selective Electrodes
Get fast, stable and reliable iodide ions readings in aqueous solutions.
| À utiliser avec (équipement) | ISE Meter |
|---|
Thermo Scientific™ Orion™ Ammonia Combination Ion Selective Electrode
Get quick, reliable and accurate measurements of ammonia.
Mettler Toledo™ perfectION™ Ion-Selective Epoxy Combination Electrodes
Allows quick and easy determination of concentration and activity of a variety of dissolved ions.
Mettler Toledo™ SevenGo™ perfectION Combined ISE Membrane Modules
PerfectION combined membrane module makes ISE easy
| Température (impériale) en fonctionnement | 32° to 104°F |
|---|---|
| Type de solution de remplissage | ISA |
| Applications | Can flow easily through the junction and junction is optimally cleaned between the measurements and the electrolyte can be simply emptied and refilled |
| Température (métrique) en fonctionnement | 0°C to 40°C |
Mettler Toledo™ perfectION™ Gas-Sensing Combination Electrodes
Allows quick and easy determination of concentration and activity of dissolved gases. Mettler Toledo perfectION Gas-Sensing Combination Electrodes are resistant to any known organic chemical present whose temperature is less than 392°F (200°C).
Mettler Toledo™ perfectION™ Ion-Selective Epoxy Combination Electrodes
Allows quick and easy determination of concentration and activity of a variety of dissolved ions.
Thermo Scientific™ Orion™ Ionplus™ Sure-Flow™ Lead Combination Ion Selective Electrode
Measure lead ions in aqueous solutions quickly, simply, accurately and economically.
| À utiliser avec (équipement) | ISE Meter |
|---|---|
| Jonction | Sure-Flow Junction |
| Dérive | drift-free potentials |
Thermo Scientific™ Orion™ Ionplus™ Sure-Flow™ Cadmium Combination Ion Selective Electrode
Measure cadmium ions in aqueous solutions quickly, simply, accurately and economically.
Mettler Toledo™ SevenGo™ perfectION Combined ISE Electrodes
Get an All-In-One Solution with SevenGo™ perfectION Combined ISE Electrodes. The brilliant Click & Clear™ press mechanism allows for quick cleaning and ensures stable readings even in difficult samples.
| Type | Combination ISE |
|---|---|
| Type de solution de remplissage | ISA |
| À utiliser avec (équipement) | All pH, mV Meters or Ionometers |
| Types de connecteurs | Lemo |
| Matériau | Epoxy |
| Électrode | Combined ISE Electrode |