Antibody-Binding Proteins and Conjugates
- (1)
- (6)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (7)
- (1)
- (9)
- (2)
- (4)
- (8)
- (17)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Calbiochem™ DNP-Albumin Conjugate, Bovine
For production of antibodies specific for DNP and albumin
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A
Detect rabbit and human antibodies, especially IgG isotypes, for Western blot, ELISA and other immunoassays with this purified and biotinylated recombinant Protein A.
Thermo Scientific™ Pierce™ Recombinant Protein A/G
Detect antibodies, especially IgG isotypes, from many different species hosts with this purified, alkaline phosphatase- or peroxidase-conjugated recombinant Protein A/G.
| Content And Storage | Upon receipt store at -20°C. Product is shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Target | Antibodies |
| Form | Powder |
| Protein Subtype | Protein A |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Recombinant Protein A
Use Thermo Scientific Pierce Recombinant Protein A to probe and detect rabbit and human antibodies, especially IgG isotypes, in Western blotting, ELISA, IHC and other immunoassay protocols.
| Content And Storage | Upon receipt store at -20°C. Product is shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Target | Antibodies |
| Form | Powder |
| Species | Human, Rabbit |
| Protein Subtype | Protein A |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Recombinant Protein G
Detect mouse and human antibodies, especially IgG isotypes, in immunoassays with this purified, biotinylated or peroxidase-conjugated recombinant Protein G.
| Content And Storage | Upon receipt store at -20°C. Product is shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Target | Antibodies |
| Form | Powder |
| Protein Subtype | Protein G |
| Product Line | Pierce |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Protein G, Peroxidase Conjugate
Purified recombinant protein G conjugated to peroxidase
Thermo Scientific™ Pierce™ Recombinant Protein A/G, Alkaline Phosphatase Conjugated
Detect antibodies, especially IgG isotypes, from many different species hosts with this purified, alkaline phosphatase- or peroxidase-conjugated recombinant Protein A/G.
Thermo Scientific™ Pierce™ Recombinant Protein L, Peroxidase Conjugated
Detect mouse and human antibodies containing kappa light chains in immunoassays using this purified, biotinylated or peroxidase-conjugated, recombinant Protein L.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-kappa (Human) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-kappa (Hu) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the constant domain of human kappa light chains.
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
|---|---|
| Target | Kappa Light Chain |
| Product Type | Biotin Anti-LC-kappa Conjugate |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG3 (Human) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG3 (Hu) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the Fc part of the human IgG3 subclass, most likely the hinge region.
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
|---|---|
| Conjugate | Biotin and Other Haptens |
| Product Type | Biotin Anti-IgG3 Conjugate |
| Product Line | CaptureSelect |
MilliporeSigma™ Novagen™ Strep·Tag™ II Antibody HRP Conjugate
Peroxidase-conjugated Strep·Tag II monoclonal antibody useful as single detection reagent, eliminating cross-reactivity associated with secondary reagents
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG4 (Human) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG4 (Hu) Conjugate consists of a 12 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the Fc part of the human IgG4 subclass.
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
|---|---|
| Conjugate | Biotin and Other Haptens |
| Product Type | Biotin Anti-IgG4 Conjugate |
| Product Line | CaptureSelect |
