Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (24)
- (21)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (6)
- (11)
- (10)
- (50)
- (4)
- (4)
- (44)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (13)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (148)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (27)
- (66)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (91)
- (50)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (16)
- (9)
- (4)
- (4)
- (32)
- (12)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (33)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ AAT-XL Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ AAT-XL Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of alpha-1 anti-trypsin (AAT) purified using CaptureSelect AAT-XL Affinity Matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | Target-specific ELISA reagents |
| Form | Frozen Liquid |
| For Use With (Application) | Ligand Leakage ELISA assay |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of IgE purified using CaptureSelect IgE Affinity Matrix.
| Type | ELISA Kit |
|---|---|
| Form | Reagent Solution |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate consists of a 12–15 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to the tetraspanin marker CD9.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant single-domain antibody fragment (VHH ligand) |
| Target | Tetraspanin CD9 |
| Content And Storage | Store in freezer (–5 to –30°C). |
| Reactivity | Anti-tetraspanin CD9 |
| Final Product Type | Biotin Conjugate |
| Form | Frozen Liquid |
| Formulation | Phosphate-buffered saline (pH 7.4) |
| Label or Dye | Biotin |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-CH1 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-CH1 Conjugate consists of a 14 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the CH1 domain of all four human IgG subclasses.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgG-CH1 |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Resin
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.
| Stationary Phase | Metal Chelate, Divalent Cobalt |
|---|---|
| Type | Resin |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIII Select Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIIISelect Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of B domain-depleted recombinant Factor VIII purified using VIIISelect affinity resin (Cytiva).
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | VIIISelect Affinity Ligand |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Chromatography Cartridges
Purify GST-tagged recombinant fusion proteins from cell lysates using glutathione (GSH) beaded agarose affinity purification resins, spin columns and plates.
| Stationary Phase | Glutathione |
|---|---|
| Type | Chromatography Cartridge |
| Target | GST-Tagged Protein |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4–8°C. Do not freeze. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HRP Anti-C-tag Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HRP Anti-C-tag Conjugate consists of a 13-kDa recombinant single-domain antibody fragment (VHH affinity ligand) with high affinity and selectivity for the four-amino-acid 'C-tag' peptide tag E‐P‐E‐A (glutamic acid-proline-glutamic acid-alanine).
Thermo Scientific™ UltraLink™ Biosupport
Covalently immobilize proteins and other primary amine biomolecules for affinity purification with this durable, azlactone-activated polyacrylamide resin.
| Particle Size | 50 to 80 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Azlactone |
| Type | Biosupport |
| Target | Antibody, Proteins through Primary Amine |
| Content And Storage | Storage: Upon receipt store product at 4°C with desiccant. Product is shipped at ambient temperature |
| Format | Bottle |
| Column Type | Affinity, UltraLink™ Resin |
| Capacity (Metric) | 18 mg of Myoglobin Coupling per mL Resin |
| Product Line | UltraLink |
Thermo Scientific™ Pierce™ ChIP-Grade Protein A/G Plus Agarose
Chromatin immunoprecipitation (chromatin IP, ChIP) assay kit containing all reagents, agarose affinity beads, and a simple, fast, reliable protocol.
| Stationary Phase | Protein A/G |
|---|---|
| Type | Agarose |
| Target | IgG Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ ActivX™ Desthiobiotin-ATP Probe
ActivX™ probes have been designed to selectively label and enrich kinases through binding of their respective active sites with desthiobiotin tagged ATP or ADP to enable assessment of enzyme activity.
Thermo Scientific™ SILAC Protein Quantitation Kit (Trypsin), DMEM
The Thermo Scientific SILAC Protein Quantitation Kit (Trypsin), DMEM, is used for the specific analysis of protein expression by mass spectrometry using stable isotope labeling with amino acids in cell culture (SILAC).
MilliporeSigma™ PureProteome™ Streptavidin Magnetic Bead System
Powerful bead system helps researchers to purify biotinylated molecules with high capacity, high specificity at an economical price
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Glutaraldehyde, 25% Aqueous Solution
Used for cross-linking proteins polyhydroxy materials.