Bioactive Small Molecules
A vast array of small, non-peptide, organic compounds that are biologically active. Products include receptor antagonists, molecular probes, metabolites, GPCR ligands, neurotransmitters, ion channel modulators, and signaling activators and inhibitors.
Product Type
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (39)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
Physical Form
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (70)
Color
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (33)
- (7)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
883
results
| Target | Na+/Ca2+ Exchanger Inhibitors |
|---|---|
| CAS | 1422252-46-7 |
| Purity | >98% |
| Chemical Name or Material | 4-(1-Acetyl-4-piperidinyl)-N-(aminoiminomethyl)-3-(trifluoromethyl)benzamide hydrochloride |
| Recommended Storage | Desiccate at Room Temperature |
| Molecular Formula | C16H19F3N4O2.HCl |
| Formula Weight | 392.8 |
| Target | Papain-like Protease Inhibitors |
|---|---|
| CAS | 1093070-14-4 |
| Purity | 0.98 |
| Chemical Name or Material | 5-(Acetylamino)-2-methyl-N-[(1 R)-1-(1-naphthalenyl)ethyl]benzamide |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Molecular Formula | C22H22N2O2 |
| Target | RIP Kinase Inhibitors |
|---|---|
| CAS | 1290490-78-6 |
| Chemical Name or Material | 3-(Benzoylamino)-4-methyl-N-[3-(1-methyl-1H-imidazol-2-yl)phenyl]benzamide |
| Recommended Storage | Store the unopened product at -20 to -70 °C. Use a manual defrost freezer and avoid repeated freeze-thaw cycles. Do not use past expiration date. |
| Molecular Formula | C25H22N4O2 |
Tocris Bioscience™ O8 OGG1 Inhibitor
Potent and selective 8-oxoguanine DNA glycosylase 1 (OGG1) inhibitor (IC50 = 0.2 μM in a gel based assay)
| CAS | 350997-39-6 |
|---|---|
| Purity | 98% |
| Chemical Name or Material | 3,4-Dichlorobenzo[b]thiophene-2-carbohydrazide |
| Recommended Storage | Store at 4°C |
| Molecular Formula | C9H6Cl2N2OS |
| Formula Weight | 261.13 |
Tocris Bioscience™ TM2 TEAD inhibitor
Potent and reversible inhibitor of TEAD mediated Hippo/Yap signalling
| Target | YAP1 |
|---|---|
| CAS | 1008768-41-9 |
| Purity | 0.98 |
| Chemical Name or Material | 4-[3-(2-Cyclohexylethoxy)benzoyl]-N-phenyl-1-piperazinecarboxamide |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Molecular Formula | C26H33N3O3 |
| Target | Other Kinase Inhibitors |
|---|---|
| CAS | 509093-47-4 |
| Purity | >98% |
| Chemical Name or Material | N-[1-[2-(4-Morpholinyl)ethyl]-1H-benzimidazol-2-yl]-3-nitrobenzamide |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Molecular Formula | C20H21N5O4 |
| Formula Weight | 395.41 |
| CAS | 1047953-91-2 |
|---|---|
| Molecular Formula | C19H17Cl3N4O3 |
| Target | USP28 |
|---|---|
| CAS | 2165322-94-9 |
| Purity | 0.98 |
| Chemical Name or Material | 2-[[[5-Bromo-2-[[4-fluoro-3-(trifluoromethyl)phenyl]methoxy]phenyl]methyl]amino]ethanol |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Molecular Formula | C17H16BrF4NO2 |
Tocris Bioscience™ AKT Inhibitor IV
Promotes Akt hyperphosphorylation; decreases phosphorylation of Akt substrates
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Product Type | Inhibitor |
| Recommended Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C) |
| Molecular Formula | C34H50O12 |
| Label Type | Unlabeled |
Invitrogen™ eBioscience™ Brefeldin A Solution (1000X)
Addition of Brefeldin A during the last hours of in vitro activation of cells results in enhanced detection of intracellular cytokines.
Invitrogen™ eBioscience™ Monensin Solution (1000X)
Addition of Monensin during the last hours of in vitro activation of cells results in enhanced detection of intracellular cytokines.
Invitrogen™ Pepstatin A, BODIPY™ FL Conjugate
For the study of cathepsin D trafficking in cells by fluorescence microscopy