Electroporators
- (8)
- (3)
- (15)
- (20)
- (61)
- (3)
- (36)
- (5)
- (17)
- (6)
- (4)
- (1)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (16)
- (3)
- (11)
- (15)
- (1)
- (3)
- (21)
- (7)
- (12)
- (3)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System Starter Kit with 1-Channel and 8-Channel Pipettes
The Neon NxT Electroporation System Starter Kit with 1-Channel and 8-Channel Pipettes includes a Neon NxT Electroporation System, both pipette types, and two 192-reaction kits to get you started in a convenient and cost-effective manner.
| Format | 24-well plate, 96-well plate |
|---|---|
| Pulse Width Range | 1 to 100 ms |
| Wattage | 270 W |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System 8-Channel Pipette
The Neon NxT Electroporation System 8-Channel Pipette is designed specifically for use with the Neon NxT Electroporation System.
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System
The Neon NxT Electroporation System with 1-Channel Pipette is a next-generation electroporation platform leveraging the unique and trusted Neon electroporation technology, which increases transfection efficiency and cell viability.
| Voltage Range (LV Mode) | 500 to 2500 V (Electroporation) |
|---|---|
| Content And Storage | • Neon NxT electroporation device • 1-Channel Pipette • 1-Channel Pipette Station • Power cord • Quick reference guide |
| Electrical Requirements | 100/240 VAC, 50/60 Hz, 270 VA |
| Wattage | 270 W |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Pulse Number Range | 1 to 10 Pulses |
| Format | Flasks, Plates (6-well, 12-well, 24-well, and 96-well) |
| Pulse Width Range | 1 to 100 ms |
| Product Type | Neon™ NxT Electroporation System |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Voltage Range (HV Mode) | 500 to 2500 V (Electroporation) |
| Interface | Touchscreen |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System with 1-Channel and 8-Channel Pipettes
The Neon NxT Electroporation System with the 1-Channel and 8-Channel Pipettes is a next-generation electroporation platform leveraging the unique and trusted Neon electroporation technology, which increases transfection efficiency and cell viability.
| Format | 24-well plate, 96-well plate |
|---|---|
| Pulse Width Range | 1 to 100 ms |
| Wattage | 270 W |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System 8-Channel Pipette Station
The Neon NxT Electroporation System 8-Channel Pipette Station is designed specifically for use with the Neon NxT Electroporation System.
Invitrogen™ Electroporation Cuvettes, 0.2 cm
Electroporation uses short, high-voltage electric pulses to overcome the cell membrane and introduce DNA directly into cells. These cuvettes are specifically designed help achieve high DNA transformation efficiency during the introduction of DNA into bacterial, yeast, fungal, and mammalian cells.
Invitrogen™ Electroporation Cuvettes, 0.4 cm
Electroporation uses short, high-voltage electric pulses to overcome the cell membrane and introduce DNA directly into cells. These cuvettes are specifically designed help achieve high DNA transformation efficiency during the introduction of DNA into bacterial, yeast, fungal, and mammalian cells.
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System Starter Pack
The Neon NxT Electroporation System Starter Kit with 1-Channel Pipette contains a Neon NxT Electroporation System with 1-channel pipette and pipette station as well as 192-reaction kits (10-μLL and 100-μLL sample sizes) to get you started in a convenient and cost-effective manner.
| Product Type | Neon™ NxT Electroporation System Starter Pack |
|---|---|
| Voltage | 100/240 VAC |
| Wattage | 270 W |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Interface | Touchscreen |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Electroporation Cuvettes, 0.1 cm
Electroporation uses short, high-voltage electric pulses to overcome the cell membrane and introduce DNA directly into cells. These cuvettes are specifically designed help achieve high DNA transformation efficiency during the introduction of DNA into bacterial, yeast, fungal, and mammalian cells.
BTX™ Tweezertrode™ Electrode Kit
Tweezertrode™ Electrode Kit features reusable, tweezer-style, in vivo electrodes suitable for drug or gene delivery in animals.
| Length (Metric) Electrode | 12 mm |
|---|---|
| Length (English) Electrode | 0.47 in. |
| Relative Humidity | 20 to 80% |
| Pulse Form | Square Wave |
| Quantity | 1 Ea. |
| Pulse Length Range | 10 μsec. to 99 msec. in PBS |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | In vivo applications, including in utero and ex-vivo gene transfection, eletroporation therapy, and transdermal drug delivery. |
| Sterility | Non-sterile |
| Electrode Shape | Circular |
| Includes | Cable |
| Size (Metric) Gap | <1 mm to >2 cm |
| Product Type | Electrode Kit |
| Connection Type | Banana Cables |
| Tweezer Size | 11.5 cm |
| Voltage | 1000 V |
| Size (English) Gap | <0.04 in. to >0.79 in. |
| Product Line | BTX Electroporation |
| Size (Metric) Gap | 1 to 130 mm |
|---|---|
| Life Span | Unlimited when properly maintained |
| Connection Type | Banana Cables |
| Voltage | 500 V |
| Size (English) Gap | 0.039 to 5.11 in. |
| Pulse Length Range | 10 μsec. to 99 msec. |
| Sterility | Non-sterile |
| Electrode Shape | Square |
BTX™ ECM™ 830 Generator Only
ECM™ 830 Generator for ECM™ 830 Square Wave Electroporator is ideal for transfection of mammalian cells and tissues.
BTX™ ECM™ 830 Square Wave Electroporation System, with Safety Dome
ECM™ 830 Square Wave Electroporator is ideal for transfection of mammalian cells and tissues.
BTX™ Enhancer 3000 Monitoring System Oscilloscope, Keysight EDUX1002A Without 1X/10X Low Voltage Probes
Monitor critical parameters while performing electroporation applications with the Enhancer 3000 Monitoring System Oscilloscope, Keysight EDUX1002A without 1X/10X Low Voltage Probes.
4-needle Array Electrodes for BTX™ AgilePulse™ In Vivo
4-needle Array Electrodes are miniature needles designed to provide superior, highly-uniform electric fields in dermal or muscular tissue as part of the AgilePulse™ In Vivo Gene Delivery Electroporation System. Specially designed for gene and vaccine delivery.
| Diameter (English) | 0.01 in. |
|---|---|
| Tip Type | Fine Point |
| Pulse Form | Square Wave |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gene and Vaccine Delivery |
| Sterility | Sterile |
| Includes | 4-needle Array |
| Size (Metric) Gap | 4 mm |
| Product Type | Electroporation Needle Array |
| For Use With (Equipment) | AgilePulse™ in Vivo Gene Delivery Electroporation System |
| Diameter (Metric) | 0.3 mm |
| Connection Type | Electrode Connector Cable |
| Size (English) Gap | 0.16 in. |
| Product Line | BTX Electroporation |