Electroporators
- (8)
- (3)
- (15)
- (20)
- (61)
- (3)
- (36)
- (5)
- (17)
- (6)
- (4)
- (1)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (16)
- (3)
- (11)
- (15)
- (1)
- (3)
- (21)
- (7)
- (12)
- (3)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System Starter Kit with 1-Channel and 8-Channel Pipettes
The Neon NxT Electroporation System Starter Kit with 1-Channel and 8-Channel Pipettes includes a Neon NxT Electroporation System, both pipette types, and two 192-reaction kits to get you started in a convenient and cost-effective manner.
| Format | 24-well plate, 96-well plate |
|---|---|
| Pulse Width Range | 1 to 100 ms |
| Wattage | 270 W |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System 8-Channel Pipette
The Neon NxT Electroporation System 8-Channel Pipette is designed specifically for use with the Neon NxT Electroporation System.
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System
The Neon NxT Electroporation System with 1-Channel Pipette is a next-generation electroporation platform leveraging the unique and trusted Neon electroporation technology, which increases transfection efficiency and cell viability.
| Voltage Range (LV Mode) | 500 to 2500 V (Electroporation) |
|---|---|
| Content And Storage | • Neon NxT electroporation device • 1-Channel Pipette • 1-Channel Pipette Station • Power cord • Quick reference guide |
| Electrical Requirements | 100/240 VAC, 50/60 Hz, 270 VA |
| Wattage | 270 W |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Pulse Number Range | 1 to 10 Pulses |
| Format | Flasks, Plates (6-well, 12-well, 24-well, and 96-well) |
| Pulse Width Range | 1 to 100 ms |
| Product Type | Neon™ NxT Electroporation System |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Voltage Range (HV Mode) | 500 to 2500 V (Electroporation) |
| Interface | Touchscreen |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System with 1-Channel and 8-Channel Pipettes
The Neon NxT Electroporation System with the 1-Channel and 8-Channel Pipettes is a next-generation electroporation platform leveraging the unique and trusted Neon electroporation technology, which increases transfection efficiency and cell viability.
| Format | 24-well plate, 96-well plate |
|---|---|
| Pulse Width Range | 1 to 100 ms |
| Wattage | 270 W |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System 8-Channel Pipette Station
The Neon NxT Electroporation System 8-Channel Pipette Station is designed specifically for use with the Neon NxT Electroporation System.
Invitrogen™ Electroporation Cuvettes, 0.2 cm
Electroporation uses short, high-voltage electric pulses to overcome the cell membrane and introduce DNA directly into cells. These cuvettes are specifically designed help achieve high DNA transformation efficiency during the introduction of DNA into bacterial, yeast, fungal, and mammalian cells.
Invitrogen™ Electroporation Cuvettes, 0.4 cm
Electroporation uses short, high-voltage electric pulses to overcome the cell membrane and introduce DNA directly into cells. These cuvettes are specifically designed help achieve high DNA transformation efficiency during the introduction of DNA into bacterial, yeast, fungal, and mammalian cells.
Invitrogen™ Neon™ NxT Electroporation System Starter Pack
The Neon NxT Electroporation System Starter Kit with 1-Channel Pipette contains a Neon NxT Electroporation System with 1-channel pipette and pipette station as well as 192-reaction kits (10-μLL and 100-μLL sample sizes) to get you started in a convenient and cost-effective manner.
| Product Type | Neon™ NxT Electroporation System Starter Pack |
|---|---|
| Voltage | 100/240 VAC |
| Wattage | 270 W |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Transfection |
| Interface | Touchscreen |
| Display | Color Touchscreen |
Invitrogen™ Electroporation Cuvettes, 0.1 cm
Electroporation uses short, high-voltage electric pulses to overcome the cell membrane and introduce DNA directly into cells. These cuvettes are specifically designed help achieve high DNA transformation efficiency during the introduction of DNA into bacterial, yeast, fungal, and mammalian cells.
BTX™ AgilePulse™ Plus Bipolar Transfection System, Complete
The Complete AgilePulse™ Plus Bipolar Transfection System can easily perform advanced transfection protocols with multiple groups of pulses, each with separate parameters.
| Product Type | Electroporation Spare Pin |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | HT 100, HT 200 |
| Connection Type | Banana Cables |
| Pulse Form | Exponential Decay Wave, Square Wave |
| Material | Gold-plated |
| High-throughput Compatibility | Yes |
| Sterility | Non-sterile |
| Electrode Shape | Pin |
| Product Line | BTX Electroporation |
BTX™ Genetrodes™ Holder with Shaft
Genetrodes™ Holder with Shaft for use with Genetrodes Electrodes.
BTX™ Tweezertrode™ Electrode Kit
Tweezertrode™ Electrode Kit features reusable, tweezer-style, in vivo electrodes suitable for drug or gene delivery in animals.
| Length (Metric) Electrode | 12 mm |
|---|---|
| Length (English) Electrode | 0.47 in. |
| Relative Humidity | 20 to 80% |
| Pulse Form | Square Wave |
| Quantity | 1 Ea. |
| Pulse Length Range | 10 μsec. to 99 msec. in PBS |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | In vivo applications, including in utero and ex-vivo gene transfection, eletroporation therapy, and transdermal drug delivery. |
| Sterility | Non-sterile |
| Electrode Shape | Circular |
| Includes | Cable |
| Size (Metric) Gap | <1 mm to >2 cm |
| Product Type | Electrode Kit |
| Connection Type | Banana Cables |
| Tweezer Size | 11.5 cm |
| Voltage | 1000 V |
| Size (English) Gap | <0.04 in. to >0.79 in. |
| Product Line | BTX Electroporation |
| Size (Metric) Gap | 1 to 130 mm |
|---|---|
| Life Span | Unlimited when properly maintained |
| Connection Type | Banana Cables |
| Voltage | 500 V |
| Size (English) Gap | 0.039 to 5.11 in. |
| Pulse Length Range | 10 μsec. to 99 msec. |
| Sterility | Non-sterile |
| Electrode Shape | Square |
BTX™ Electroporation Accessories: PEP™ (Personal Electroporation Pak)
PEP™ (Personal Electroporation Pak) for use with ECM399.