Media Additives
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (66)
- (1)
- (28)
- (4)
- (1)
- (41)
- (2)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (38)
- (16)
- (46)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
BD Difco™ Gelatin
Granulated gelatin for microbiological procedures. BD Difco™ Gelatin is part of a large selection of dehydrated media.
BD Bacto™ Dehydrated Agar
Purified solidifying agent. BD Difco™ Bacto™ Dehydrated Agar is purified to remove extraneous matter.
| Additive | Agar |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Concentration | 1.5% |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Determination of motility and the growth of anaerobes and microaerophiles |
BD BBL™ Middlebrook OADC Enrichment
Used as a growth supplement for microbiology research. BD Difco™ BBL™ Middlebrook OADC Enrichment is recommended for isolation and cultivation of mycobacteria and other microbes.
| Additive | Middlebrook OADC Enrichment |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Form | Viscous |
| Shelf Life | 365 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
2xYT Broth (Powder/Molecular Genetics), Fisher BioReagents
For use in molecular genetics
| Additive | 2xyt Broth |
|---|---|
| Content And Storage | <4°C |
| Form | Powder |
| Formulation | 31g/L |
| For Use With (Application) | Molecular Genetics |
Gibco™ Difco™ Casamino Acids, vitamin assay
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Excellent supplement for media formulations where nitrogen requirements are minimal, including diphtheria toxin production. Gibco™ Bacto™ Casamino Acids is an animal-origin, acid hydrolysis of casein having low sodium chloride and iron concentrations.
| Additive | Casamino Acid |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Form | Dehydrated Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade | Vitamin Assay |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, COMPF, SMWW, USDA, USP, ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Vitamin assay |
| Product Line | Difco |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ NAD+, Free Acid
Acts as major electron acceptor molecule in biological oxidations
| Additive | NAD+, Free Acid |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ NADPH, Tetrasodium Salt
Ubiquitous coenzyme that acts as an electron donor in many reactions utilizing dehydrogenase and reductase enzymes
| Additive | NADPH, Tetrasodium Salt |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Dextrose Bacteriological
Oxoid Dextrose Bacteriological is a sugar suitable for inclusion in bacteriological culture media.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Lactose Bacteriological
Oxoid Lactose Bacteriological is a sugar suitable for inclusion in bacteriological culture media.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Lab-Lemco Beef Extract Powder
Thermo Scientific™ Oxoid Lab-Lemco Powder is made with premium beef sources to deliver a nutritious and safe product.
| Protein Source | Beef |
|---|---|
| Content And Storage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
| Product Type | Peptone |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 720 Days from Manufacture |
| For Use With (Application) | Fermentation processes |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Tryptone
The Thermo Scientific™ Oxoid Tryptone is a high performance pancreatic digest of casein.
| Protein Source | Casein |
|---|---|
| Content And Storage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
| Product Type | Peptone |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 5 years |
| For Use With (Application) | Culture media or fermentation processes |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Cycloheximide Solution (0.1%)
Oxoid Cycloheximide Solution (0.1%) (100mg/vial) is used for the suppression of fungi.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Yersinia Selective Supplement
Oxoid Yersinia Selective Supplement is used for the isolation of Yersinia enterocolitica.