Modifying Enzymes
- (1)
- (15)
- (8)
- (6)
- (89)
- (16)
- (2)
- (64)
- (7)
- (24)
- (10)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (17)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (12)
- (14)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (16)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (13)
- (10)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (2)
- (13)
Filtered Search Results
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Solid |
| Product Type | Proteinase K |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Isolation of DNA and RNA from cell and tissue preparations, inactivating many Enzymes, including Endogenous Nucleases |
| Source | Tritirachium album |
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | TURBO™ DNase and 10X Reaction Buffer should be stored at –20°C. |
| Product Type | DNase |
| Enzyme | DNase |
| Compatible Buffer | 10X Reaction Buffer |
| Concentration | 2 U/μL |
| Product Line | Ambion, TURBO |
Thermo Scientific™ RapidOut DNA Removal Kit
Thermo Scientific RapidOut DNA Removal Kit rapidly and safely removes genomic DNA from total RNA and mRNA preparations.
Thermo Scientific™ DNase I, RNase-free (1 U/μL)
Endonuclease that nonspecifically cleaves single- and double-stranded DNA to release di-, tri-, and oligonucleotides with 5'-phosphate and 3'-OH groups.
Invitrogen™ TrueCut™ HiFi Cas9 Protein (1 μg/μL)
A high fidelity CRISPR Cas9 protein variant engineered to demonstrate superior off-target profiles, while preserving maximum on-target editing efficiency. TrueCut™ HiFi Cas9 Protein is ideal for applications that are sensitive to off-target events and when more precise editing is required.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Product Type | HiFi Cas9 |
| Purity | ≥90% |
| Concentration | 1 μg/μL |
| Source | E. coli |
Thermo Scientific™ S1 Nuclease (100 U/μL)
Degrade single-stranded DNA and RNA with this endonuclease.
Invitrogen™ Proteinase K, recombinant
Proteinase K from the fungus Engyodontium album is a nonspecific serine protease that is useful for general digestion of proteins.
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Form | Powder |
| Product Type | Proteinase K |
Thermo Scientific™ Endonuclease IV, E.coli (2 U/μL)
Cut oxidative damaged DNA at AP sites with this enzyme, which recognizes apurinic/apyrimidinic sites and cleaves the phosphodiester bond 5' to the lesion.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ MACERASE™ Pectinase, Rhizopus sp.
Useful in isolating intact cells and protoplasts from higher plants
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Form | Solid |
| Product Type | Pectinase |
| Color | Pale Amber |
| Source | Rhizopus sp. |
Invitrogen™ Ambion™ DNase I (RNase-free)
Nonspecific endonuclease that degrades double- and single-stranded DNA and chromatin
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
| Product Type | DNase I |
| Enzyme | DNase |
| Product Line | Ambion |
Thermo Scientific™ T4 DNA Ligase, HC (30 U/μL)
T4 DNA Ligase catalyzes the formation of a phosphodiester bond between juxtaposed 5'-phosphate and 3'-hydroxyl termini in duplex DNA or RNA.
Invitrogen™ LR Clonase II for BaculoDirect™ Kits
Eukaryotic system for high-level protein expression in insect cells
Thermo Scientific™ FastAP Thermosensitive Alkaline Phosphatase (1 U/μL)
Catalyze the removal of 5'- and 3'-phosphate groups from DNA, RNA, nucleotides, and proteins using this thermosensitive alkaline phosphatase .
| Product Type | Alkaline Phosphatase |
|---|---|
| Enzyme | Phosphatase |
| Compatible Buffer | PCR Buffer, Enzyme Buffer |
| Concentration | 1 U/μL |