Modifying Enzymes
Proteins that have the ability to structurally alter macromolecules without being altered themselves. Useful for a variety of molecular biology procedures; products include DNA and RNA polymerases, phosphatases, kinases, nucleases, etc.
Form
- (1)
- (15)
- (8)
- (6)
- (89)
- (16)
- (2)
- (64)
- (7)
- (24)
- (10)
- (3)
- (4)
Concentration
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (17)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
Enzyme
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (12)
- (14)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
Product Line
- (2)
- (16)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
Research Category
- (6)
- (4)
- (13)
- (10)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (2)
- (13)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
245
results
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Solid |
| Product Type | Proteinase K |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Isolation of DNA and RNA from cell and tissue preparations, inactivating many Enzymes, including Endogenous Nucleases |
| Source | Tritirachium album |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ FragEL™ TdT Enzyme DNA Fragmentation Detection Kit, Colorimetric
For detection of apoptosis at individual cell level
Invitrogen™ Terminal Deoxynucleotidyl Transferase (TdT) Buffer
Supplied with Terminal Deoxynucleotidyl Transferase (TdT)
MilliporeSigma™ Calbiochem™ β1-2,3,4,6-N-Acetylglucosaminidase
Catalyzes hydrolysis of β1-2,3,4,6-linked N-acetylglucosamine from complex carbohydrates
Invitrogen™ LR Clonase™ II Plus enzyme
Mix contains a proprietary blend of Int (Integrase), IHF (Integration Host Factor), and Xis (Excisionase) enzymes.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Includes LR Clonase II Plus enzyme and proteinase K solution (2 μg/μL). Store at -80°C. Guaranteed stable for 6 months when properly stored. |
| Product Type | LR Clonase Enzyme |
| Enzyme | LR Clonase |
| Compatible Buffer | Reaction Buffer |
| Product Line | Clonase, Gateway |
Invitrogen™ Anza™ Alkaline Phosphatase
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Product Type | Alkaline Phosphatase |
| Enzyme | Alkaline Phosphatase |
| Compatible Buffer | 10X Buffer |
| Product Line | Anza |
| Components | Supplied as a ready-to-use solution at a concentration range of 27 to 33KU/μL in 50% glycerol containing 50mM Tris-HCl, 0.1M NaCl, 0.1mM EDTA, 1 mM DTT, 0.1% TRITON™ X-100 |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
| Product Type | Stabilized recombinant lysozyme |
| pH | 7.5 |
| Concentration | 27 to 33K U/μL |
| Content And Storage | -20°C, Protect from moisture |
|---|---|
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Catalase |
| pH | 7 |
| Concentration | ≥3,000 U/mg |
| Source | Bovine Liver |
MilliporeSigma™ Novagen™ KOD Hot Start DNA Polymerase
For PCR amplification of long strand and GC-rich DNA templates, cloning and cDNA amplification applications
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Product Type | KOD Hot Start DNA Polymerase |
| Concentration | 1 U/μL |
| Source | Recombinant Thermococcus kodakaraensis KOD1 DNA polymerase expressed in E. coli |
| Form | Lyophilized |
|---|
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Human Recombinant Topoisomerase I, His.Tag™, Wild Type
Recombinant, human topoisomerase I fused to a His Tag
Invitrogen™ S1 Nuclease
Single-strand-specific endonuclease hydrolyzes single-stranded RNA or DNA into 5' mononucleotides