Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (12)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (27)
- (16)
- (5)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ SFM4CHO™ Media
Designed for high performance in a variety of culture vessels, including bioreactors. HyClone™ SFM4CHO™ Media is a protein-free formulation that contains no components of bovine origin.
| Description | SFM4CHO media |
|---|---|
| Certifications/Compliance | cGMP |
Cytiva HyClone™ HyCell™ CHO Medium, Liquid
Metabolically designed for high cell yield and recombinant protein production
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Format | Ropack Bucket |
| Product Type | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | ExpiCHO |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
Cytiva HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid
Support growth of CHO cell culture. HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid is a serum-free, chemically defined media.
| Description | CDM4CHO media |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Cytiva™ HyClone™ ActiSM™ Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro AGT Medium (+) Insulin is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Cytiva HyClone™ DPM-PF-CHO Powdered Media
Powder mediums (Main/Base) used to create PF-CHO MPS media
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Poloxamer 188 |
| Quantity | 5 L |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ HyCell CHO Powder Cell Culture Medium without L-glutamine and with HT
A versatile, animal derived component free (ADCF) cell culture media.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Sodium Bicarbonate,Poloxamer 188,Hypoxanthine,Thymidine |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Phenol Red,No HEPES,No Glutamine |
| Shelf Life | 36 Months |
| Sterility | Non-sterile |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Format | Bottle(s) |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | Serum Free Medium (SFM) |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | Low |
| Classification | Low Protein,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Concentration | 1 X |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Cytiva HyClone™ ActiCHO™ SM Powdered Media
Hydrolysate-free and animal-derived component-free (ADCF)
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |