Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (12)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (27)
- (16)
- (5)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ PF-CHO™ LS and PF-CHO MPS Media
Support growth of multiple CHO cell clones and production of a variety of recombinant proteins. HyClone™ PF CHO™ LS and PF CHO MPS Media is a protein-free media developed through Metabolic Pathway Design.
| Certifications/Compliance | cGMP |
|---|
Cytiva™ HyClone™ ActiPro™ Cell Culture Media
Chemically defined ADCF cell culture medium providing high yields of recombinant proteins in processes using Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Product Type | Cell Culture Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Classification | Protein Production |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Expression System | Mammalian |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | HyClone ActiPro |
| Cell Type | CHO |
Cytiva HyClone™ ActiSM Powdered Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro AGT Medium (+) Insulin is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Cytiva HyClone™ SFM4CHO™ Media
Designed for high performance in a variety of culture vessels, including bioreactors. HyClone™ SFM4CHO™ Media is a protein-free formulation that contains no components of bovine origin.
| Description | SFM4CHO media |
|---|---|
| Certifications/Compliance | cGMP |
Cytiva HyClone™ ActiCHO™ SM Powdered Media
Hydrolysate-free and animal-derived component-free (ADCF)
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ ActiPro Powdered Cell Culture Media
Formulated to provide high yields of recombinant proteins in bioprocesses using Chinese hamster ovary (CHO) cell lines.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Format | Ropack Bucket |
| Product Type | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | ExpiCHO |
Cytiva HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid
Support growth of CHO cell culture. HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid is a serum-free, chemically defined media.
| Description | CDM4CHO media |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Gibco™ CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit
An easy-to-use, beginning-to-end product for cloning and expression of recombinant proteins in Chinese Hamster Ovary (CHO)-derived suspension culture. The Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit includes components for transfection, expression, clone creation, and stable cell line selection, all in a conveniently packaged kit.
Gibco™ Dynamis™ Medium
Gibco Dynamis liquid medium is specifically designed to offer the highest batch and fed-batch culture performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined environment.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO DG44, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO, HEK293 |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Product Line | Dynamis |