Cell Culture Media
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ McCoy's 5A Media
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ McCoy's 5A Media, manufactured using ISO 9001-certified processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Cytiva HyClone™ RPMI 1640 Media
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | RPMI 1640 |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Cytiva Percoll™ Centrifugation Media
For separation of cells, subcellular particles, and larger viruses (down to approx. 70S) under gentle conditions that preserve viability and morphological integrity. Cytiva™ Percoll™ Centrifugation Media Percoll is composed of colloidal silica coated with polyvinylpyrrolidone (PVP).
| Viscosity | 15cP |
|---|---|
| Content And Storage | 4–30°C |
| Form | Liquid |
| Product Type | Centrifugation Media |
| Color | Colorless to Slightly Yellow |
| pH | 8.5 to 9.5 |
| Shelf Life | 5 years |
| For Use With (Application) | Cell Isolation |
| Density | 1.135 g/mL |
| Osmolality | < 25 mOsm/kg |
Cytiva Ficoll-Paque™ PLUS Media
Recognized standard in laboratories worldwide for isolation of human lymphocytes from peripheral blood. Cytiva™ Ficoll-Paque™ PLUS Media maintains the viability and a representative distribution of B and T lymphocytes.
| Content And Storage | 4–30°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Centrifugation Media |
| Color | Colorless to Slightly Yellow |
| Endotoxin Level | < 0.12 EU/mL |
| Shelf Life | 3 years |
| For Use With (Application) | Cell Isolation |
| Sterility | Sterile |
| Density | 1.078 g/mL |
Gibco™ IMDM, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
IMDM (Iscove's Modified Dulbecco's Medium) is well suited for rapidly proliferating, high-density cell cultures, including Jurkat, COS-7, and macrophage cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Jurkat, COS-7, and macrophage cells |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No α-Thioglycerol,No 2-Mercaptoethanol |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,GlutaMAX,HEPES,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | IMDM (Iscove's Modified Dulbecco's Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
Gibco™ McCoy's 5A (Modified) Medium, HEPES
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
McCoy's 5A (modified) is a general purpose medium that supports the propagation of many types of primary cells, established cell lines, and explants from biopsy tissues.
Gibco™ Ham's F-12 Nutrient Mix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ham's F-12 Nutrient Mixture (F-12) was designed for serum-free, single-cell plating of Chinese Hamster Ovary (CHO) cells.
| Cell Line | CHO, COS-7, and rat prostate epithelial cells |
|---|---|
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Ham's F-12 Nutrient Mixture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
| Cell Type | Primary Rat Astrocytes |
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Description | Ham's F12, with L-Glutamine |
| Sterilization Method | Non-sterile |
| With Additives | Glutamine |
| Product Type | Ham's F12, with L-glutamine |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Sodium Bicarbonate |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 36 Months |
Gibco™ Ham's F-12K (Kaighn's) Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ham's F-12K (Kaighn's) Medium is a modification of Ham's F-12 Nutrient Mixture. Ham's F-12K (Kaighn's) Medium was developed for primary human hepatocytes, as well as for some rat and chicken liver cells in a reduced serum environment.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8°C. Protect from light Shipping conditions: Ambient |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Human Hepatocytes |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Ham's F-12K (Kaighn's) Medium |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
Gibco™ Ham's F-12 Nutrient Mix, powder
Ham's F-12 Nutrient Mixture (F-12) was designed for serum-free single-cell plating of Chinese Hamster Ovary (CHO) cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Ham's F-12 Nutrient Mixture |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Product Line | Gibco |
| Cell Type | Primary Rat Astrocytes |
Gibco™ Ham's F-12 Nutrient Mix, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ham's F-12 Nutrient Mixture (F-12) was designed for serum-free single-cell plating of Chinese Hamster Ovary (CHO) cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO, COS-7, and rat prostate epithelial cells |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Rat Astrocytes |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | GlutaMAX,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Ham's F-12 Nutrient Mixture |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |