PCR Supplies
Filtered Search Results
Saline-Sodium Citrate (SSC), 20X Solution (Molecular Biology), Fisher BioReagents
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| pH | 7 |
| Chemical Name or Material | Saline-Sodium Citrate |
| Grade | Molecular Biology |
| DNase | DNase free |
| Recommended Storage | RT |
| Concentration | 2.9 to 3.1 M |
Thermo Scientific™ Phusion™ Hot Start II DNA Polymerase & dNTP Mix (10 mM each)
This package includes Phusion Hot Start II High-Fidelity DNA Polymerase (4 x 500 U) and high quality dNTP Mix (10 mM each, 2 x 1 mL).
Invitrogen™ Platinum™ PCR SuperMix High Fidelity
Platinum PCR SuperMix, High Fidelity, is a ready-to-use mixture of DNA polymerase, salts, magnesium, and dNTPs for efficient PCR amplification.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase High Fidelity |
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 6X |
| Size (Final Product) | 15 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Mixed |
| Concentration | 1.1X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Thermo Scientific™ Phusion Flash High-Fidelity PCR Master Mix
Thermo Scientific Phusion Flash PCR Master Mix was developed to save valuable laboratory time.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion Flash II DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 25X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | High-Fidelity PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Fast |
| Color | Colorless |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ IV One-Step RT-PCR System
The Invitrogen SuperScript One-Step RT-PCR System, available with or without ezDNase, combines the high processivity of SuperScript IV Reverse Transcriptase (RT) with the high-fidelity of Platinum SuperFi DNA Polymerase to provide unmatched one-step RT-PCR performance.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Quantity | 1 Ea. |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum SuperFi |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 14 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 45°C to 60°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the sensitive, reproducible, end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 4.5 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System
Invitrogen SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System is a convenient one-step formulation for performing fast cDNA synthesis and PCR amplification in a single tube.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | 1-step RT-PCR Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Hot Start | Built-in Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 65°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Multiplex Capability | Yes |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
Invitrogen™ SuperScript™ One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
SuperScript One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq High Fidelity |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ DreamTaq™ Hot Start DNA Polymerase
Thermo Scientific DreamTaq Hot Start DNA Polymerase is an enhanced hot start Taq DNA polymerase that enables higher PCR specificity, sensitivity, and yields compared to conventional hot start Taq DNA polymerases.
| Polymerase | DreamTaq DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
Invitrogen™ AccuPrime™ GC-Rich DNA Polymerase
AccuPrime GC-Rich DNA Polymerase is designed to provide high-yield, high-specificity amplification of difficult-to-amplify templates, such as those with >65% GC content.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | AccuPrime GC-Rich DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 2X |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
Applied Biosystems™ True Allele™ PCR Premix
Applied Biosystems True Allele PCR Premix is a PCR master mix that contains AmpliTaq Gold DNA Polymerase, dNTPs, MgCl2, and buffer.
Invitrogen™ Platinum™ Taq Green Hot Start DNA Polymerase
Invitrogen Platinum Taq Green Hot Start DNA Polymerase provides Platinum Taq DNA Polymerase with a 10X Green PCR Buffer.
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ 360 Master Mix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
AmpliTaq Gold 360 PCR Master Mix contains everything required for successful PCR amplification in one convenient package–all components are premixed and premeasured.
| Shipping Condition | Room Temp or Wet Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |
| Exonuclease Activity | 5' - 3' |
| Polymerase | AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Size (Final Product) | 5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |
Thermo Scientific™ Phire Hot Start II PCR Master Mixes
Thermo Scientific Phire Hot Start II PCR Master Mix is convenient 2X mix designed to minimize the number of pipetting steps. The master mix contains Phire Hot Start II DNA Polymerase, nucleotides and optimized reaction buffer including MgCl2.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phire Hot Start II DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Fidelity (vs. Taq) | 2X |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Hot Start PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |