Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Pharmaceutical Analytics QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System paired with Pharmaceutical Analytics AccuSEQ v3.1 is designed for users who need superior performance and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, MiniAmp™ Plus Thermal Cycler, and 96-Well Plates Package
Includes a QuantStudio 3 qPCR system with laptop, MiniAmp Plus Thermal Cycler, and plastics consumables.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler + Extended Warranty Package, 96 well, REX
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity. Take advantage of next-level PCR optimization with the precision offered by VeriFlex block technology.
Applied Biosystems™ PowerFlex™ Thermal Cycler, 3x32-well
The Applied Biosystems™ PowerFlex™ Thermal Cycler is a high-performance PCR thermal cycler designed for precise temperature control, reproducible amplification, and flexible throughput in research laboratories.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, laptop
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 3 x 32-well
ProFlex™ PCR Systems are the latest of Applied Biosystems™ thermal cyclers, providing the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments. By combining an extended warranty with your instrument purchase, you'll extend the life of your investment and receive the support you need to keep your instrument running at peak performance.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 3 x 32-well, 2-Zone VeriFlex Blocks |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Block Format | Interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Plastics Package, 2x96-well, EnduraPlates
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Plastics Package with EnduraPlates combines reliability and performance with flexible configuration and control features that adapts to your research needs.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler, adapter
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio 5 package
With built-in security features, locked workflows, user account management and options for Web browser-based or desktop analysis, the QuantStudio 5 Real-Time PCR System helps connect you to your data more easily than ever before and offers uncompromising performance and quality.
| Pre-Calibrated Dyes | FAM/SYBR Green, VIC/JOE/HEX/TET, ABY/NED/TAMRA/Cy™3, JUN, ROX/ Texas Red, Mustang Purple, Cy™ 5/LIZ™, Cy™ 5.5 |
|---|---|
| Thermal Uniformity | 0.4°C |
| Height (Metric) | 40 cm |
| Description | QuantStudio 5 |
| Display Type | Touchscreen |
| Depth (Metric) | 50 cm |
| Excitation | Bright White LED |
| Thermal Accuracy | 0.25°C |
| Width (Metric) | 27 cm |
| Thermal Range | 4°C to 99.9°C |