Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ High Resolution Melt Software v3.2
High Resolution Melt Software v3.2 is an all-new and improved tool for High Resolution Melting (HRM) analysis. HRM analysis is a post-PCR analysis method used to identify variation in nucleic acid sequences.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, QuantStudio™ 1, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, StepOnePlus™ System, StepOne™ System |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x Flat
The Veriti 96-well fast thermal cycler delivers the proven reliability of Applied Biosystems instruments. With the added control of VeriFlex blocks, you have six independent temperature blocks that provide precise control over your PCR optimization.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 2 x Flat Blocks |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Block Format | Interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 96-well
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well Isothermal Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 each |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3.5°C/sec. (Block), 1.8°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 13.2 lb. (6 kg) |
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x 96-well
The ProFlex 2 x 96-well PCR system is the latest in our line of Applied Biosystems thermal cyclers. The ProFlex system combines the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 2 x 96-well Isothermal Blocks |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Block Format | Interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 2 x 96-well, 0.2 mL Tubes |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ Veriti™ Thermal Cycler, 60-well
The Applied Biosystems™ Veriti™ 60-Well Thermal Cycler (for 0.5 mL tubes) delivers the proven reliability of Applied Biosystems™ instruments with the 0.5 mL format you need to accommodate larger reaction volumes.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tm Calculator | Menu Driven through Touchscreen |
| Reaction Volume Range | 25 to 100 μL |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB |
| Block Format | Non-interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 3.3°C/sec. (Block), 2.7°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Sample Ramp Rate | ± 2.7°C/sec. |
| Format | 0.5 mL Tubes |
| Display Type | 6.5 in. VGA 32K Color Touchscreen |
| Remarks | Easy-to-handle Reaction Tubes for Large Volume Reactions |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 1 x 60-well |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Temperature Range (Metric) | 4.0°C to 99.9°C |
| Peak Block Ramp Rate | 3.3°C/sec. |
| Product Line | Veriti |
Applied Biosystems™ DigitalSuite™ Software
DigitalSuite™ Software is a state-of-the-art analysis package specifically designed to streamline the analysis and interpretation of digital data generated using a QuantStudio™ Digital PCR Kit on the QuantStudio™ 12K Flex instrument.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System Extended Warranty Package, 2 x flat
ProFlex™ PCR Systems are the latest in our line of Applied Biosystems™ thermal cyclers. Each ProFlex PCR System Extended Warranty Package includes instrument configuration and control features, as well as extended warranty benefits, that adapt to your research needs.
| For Use With (Equipment) | ProFlex™ PCR System |
|---|---|
| Warranty Services Not Included | User-replaceable Parts, Planned Maintenance |
| Product Line | ProFlex |
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 384-well, laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 384-well Isothermal Block |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 system |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Max. Ramp Rate | 2.8°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Designed for High-throughput Robotic Workflows |
| Weight | 13.2 lb. (6 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 105°C |
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 384-well, 20 μL, full skirted plate |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100/240 V |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 384-well
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.