Thermal Cycler Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (14)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ AutoRun dPCR Suite, single configuration upgrade
The Applied Biosystems QuantStudio Absolute Q AutoRun Digital PCR Suite is an integrated system solution that scales precise nucleic acid quantification and offers flexible instrument configurations and intelligent automation support for up to 72 hours of hands-free operation.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ AutoRun Digital PCR Suite, dual configuration upgrade
Upgrade your existing Applied Biosystems QuantStudio Absolute Q Digital PCR System to the QuantStudio Absolute Q AutoRun Digital PCR Suite, Dual Configuration, an integrated system solution that scales precise nucleic acid quantification and offers intuitive automation to help support productivity and accelerate progress.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ AutoRun Digital PCR Suite, single to dual configuration upgrade
Upgrade your existing QuantStudio Absolute Q AutoRun Digital PCR Suite, Single Configuration to the QuantStudio Absolute Q AutoRun Digital PCR Suite, Dual Configuration, an integrated system solution that scales precise nucleic acid quantification and offers intuitive automation to help support productivity and accelerate progress.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Block Upgrade Kit, 96-well, IVD
The IVD QuantStudio™ 7 Pro Dx Block Upgrade Kit is an optional accessory for the QuantStudio 7 Pro Dx Real-Time qPCR System.
Applied Biosystems™ TaqMan™ RNase P Assay, VIC™ dye/QSY™ probe, primer-limited
TaqMan™ RNase P Assay, VIC™ dye/QSY™ probe, primer-limited
Applied Biosystems™ TaqMan™ RNase P Instrument Verification Plate, Fast 48-well
Used to verify the performance of the Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Pro Block Upgrade Kit, 96-well, 0.2 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The QuantStudio™ Pro Block Upgrade Kit is an optional accessory for the QuantStudio™ Pro Real-Time qPCR System. Interchangeable blocks enable application versatility with easy, powered-up interchange of block types.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Pro Block Upgrade Kit, 384-well
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The QuantStudio™ Pro Block Upgrade Kit is an optional accessory for the QuantStudio™ Pro Real-Time qPCR System. Interchangeable blocks enable application versatility with easy, powered-up interchange of block types.
Applied Biosystems™ ProFlex™ Sample Blocks
The ProFlex PCR System is unique in its design, with interchangable blocks that allow for future changes in research requirements.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Product Type | Thermal Cycler |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Voltage | 100/240 V |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27.2 cm) |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Applied Biosystems™ ViiA™ 7, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 7 Flex and QuantStudio™ 12k Flex System Block Upgrade Kit, Fast, 96 well
Allows the following systems to operate using a Fast, 96 well block.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex OpenArray™ Calibration Starter Kit
Contains accessories for assembling calibration materials used for calibrating the QuantStudio™ 12K Flex OpenArray™ sample block.
Applied Biosystems™ Sequence Detection Systems Spectral Calibration Kit, 384-well
Easy-to-use, preloaded, 96-well optical reaction plates enable users to calibrate the 384-well block of the 7900HT Sequence Detection System quickly and easily.
Applied Biosystems™ 7900HT System Standard Upgrade Kits
Optional accessory for the 7900HT Fast RT-PCR System, which is available is either a 96- or 384-well block format.
| Product Type | Block Upgrade Kit |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 7900HT System |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR), Real Time PCR-based Gene Expression Profiling |