Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (14)
- (48)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (92)
- (5)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (1)
- (14)
- (22)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Phenolic Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Epoxy Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Drawer Organizers
Practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life
| Width (English) | 14 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 43.18 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 17 in. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Ideal for practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Product Type | Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
Heathrow Scientific 3-Compartment Drawer Organizer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keeps supplies easily accessible, ideal for storing and organizing small laboratory supplies.
Poltex 5 Pocket Vertical Lab Bench Organizer with Pipette Controller Bracket
Stacks items vertically to free up valuable benchtop space
Poltex Lab Bench Vertical Organizer with Accessories
Frees up valuable benchtop space by going vertical.
| Material | PETG |
|---|
Poltex™ Bulk Bin for Benchtop Stack System
Part of the Benchtop Storage System, this benchtop storage bin with lid boasts inside dividers that are moveable and removable to provide options for what can be stored.
Poltex™ Simple Shelf with Pen Holder and Mount
Simple Shelf with pen holder and wall, tape, or magnet mount.
| Product Type | Shelf |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Product Type | Lab Box Organizer |
|---|---|
| Size | Small |
| For Use With (Application) | For samples, drop-offs and safety glass storage |
Poltex™ Benchtop Stack System Cubby
As part of the Benchtop Storage System, these products can stack on one another using our foot and pocket design to create ideal benchtop organization for your lab.
| Product Type | Lab Box Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
Poltex BSC/Tissue Culture Procedure Organizer
A convenient caddy with handle that holds and organizes items for tissue culture/BSC procedures. It holds paper towels, biohazard wipes, squeeze bottle, microtube racks, petri dishes, scalpels, etc.
Poltex Benchtop System, Large - Drawer With Dividers
Part of the benchtop storage system. This benchtop storage drawer comes with removable dividers. All products in this line can stack on one another using the foot and pocket design to create the perfect benchtop organization for your lab.
Poltex™ Drawer for Benchtop Stack System
As part of the Benchtop Storage System, the benchtop storage drawer can stack on other products in the line using a foot and pocket design to create ideal benchtop organization for your lab.