Furniture
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 33.5 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 182.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 85.1 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 72 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 182.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 72 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Standing Height Vinyl Sit-Stand with Chrome Foot Ring and Stationary Slides
Adjustable vinyl sit-stand with chrome foot ring and stationary glides.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec support lombaire | No |
| Avec dossier | No |
| Garniture | Yes |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | High Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Avec accoudoir | No |
| Type de cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 23 lb. |
| Hauteur de siège | 21 to 31 in. |
| Matériau de la monture | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 21 to 31 in. |
| Comprend | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 33.5 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 182.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 85.1 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 72 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Black Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, black foot ring, and non-brake casters.
| Avec support lombaire | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | Yes |
| Garniture | Yes |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Type de roue | Casters |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Avec accoudoir | No |
| Type de cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 35 lb. |
| Hauteur de siège | 20.5 to 28 in. |
| Matériau de la monture | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 20.5 to 28 in. |
| Comprend | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Desk Height with Medium Back, Seat Tilt, Adjustable Arms, and ESD Stationary Glides
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair.
| Avec support lombaire | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | Yes |
| Garniture | Yes |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | High Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Avec accoudoir | No |
| Type de cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 36 lb. |
| Hauteur de siège | 24.75 to 34.5 in. |
| Matériau de la monture | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 24.75 to 34.5 in. |
| Comprend | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Adjustable Arms, Black Foot Ring, Non-brake Casters
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with adjustable arms, black foot ring, and non-brake casters.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec support lombaire | Yes |
| Avec dossier | Yes |
| Garniture | Yes |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Type de roue | Casters |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Avec accoudoir | Yes |
| Type de cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 45 lb. |
| Matériau de la monture | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Type de bras | 2-Way Adjustable Arms |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 24.75 to 34.5 in. |
| Comprend | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Standing Height Class 100 Clean Room Vinyl Sit-Stand with Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Vinyl standing height sit-stand with chrome foot ring and stationary glides.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec support lombaire | No |
| Avec dossier | No |
| Avec accoudoir | No |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Controlled Environment Chair |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Type de siège | High Bench Height |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Nbre d’étagères | 2 |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 31.25 in. |
| Largeur (métrique) | 60.1 cm |
| Hauteur (métrique) | 79.4 cm |
| Type de porte | Framed Glass Door |
| Type de produit | Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 12.875 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Left |
| Largeur (impériale) | 24 in. |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 32.7 cm |
| Nbre de portes | 1 |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 29 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Nbre de tiroirs | 1 |
| Type de produit | Sitting Height Cabinet |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Right |
| Nbre d’étagères | 1 |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 73.7 cm |
| Profondeur (impériale) | 23.375 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Sitting Height |
| Profondeur (métrique) | 59.4 cm |
| Nbre de portes | 1 |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 29 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 73.7 cm |
| Nbre de tiroirs | 3 |
| Type de produit | Sitting Height Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 23.375 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Sitting Height |
| Profondeur (métrique) | 59.4 cm |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 27 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 61 cm |
| Hauteur (métrique) | 68.6 cm |
| Nbre de tiroirs | 3 |
| Type de produit | Mobile Storage Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 22.875 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 24 in. |
| Type de hotte | Mobile |
| Profondeur (métrique) | 58.1 cm |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 27 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Nbre de tiroirs | 1 |
| Type de produit | Mobile Storage Cabinet |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Right |
| Nbre d’étagères | 1 |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 68.6 cm |
| Profondeur (impériale) | 22.875 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Mobile |
| Profondeur (métrique) | 58.1 cm |
| Nbre de portes | 1 |