PCR Enclosures
- (4)
- (15)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (3)
- (3)
- (9)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ PCR Workstation
Fisher Scientific PCR Workstation provides ISO Class 5 conditions appropriate for PCR experiments.
| Longueur (métrique) | 73 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 28.8 in. |
| Hauteur (impériale) | 37.9 in. |
| Certifications/Conformité | UL, CAN/CSA, ETL |
| Revêtement | Epoxy |
| Hauteur (métrique) | 96.2 cm |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum and Steel |
| Type de produit | PCR Workstation |
| Profondeur (impériale) | 28.8 in. |
| Hauteur (métrique) de l’ouverture de la vitre | 23.8 cm |
| Garantie | 1 Year |
| Type d’éclairage | Fluorescent, UV |
| À utiliser avec (application) | PCR experiments |
Labconco™ Purifier™ Nonventilated PCR and Tissue Culture Enclosures
Designed to reduce cross-contamination during PCR procedures and culture manipulations
Labconco™ Purifier™ Filtered PCR Enclosure
Labconco Purifier™ Filtered PCR Enclosure protects work from particulate contamination.
| Hauteur (impériale) | 36.8 in. |
|---|---|
| Revêtement | Epoxy |
| Hauteur (métrique) | 93.4 cm |
| Éclairage | UV Light |
| Matériau | Epoxy-coated Aluminum and Steel |
| Type de produit | PCR Enclosure |
| Profondeur (impériale) | 28.6 in. |
| Garantie | 1 Year |
| Type d’éclairage | Fluorescent, UV |
| Profondeur (métrique) | 72.6 cm |
Mystaire™ MY Model PCR Prep Station Class 100 Enclosure
Compact laminar flow enclosures from Mystaire™ reduce the risk of sample contamination while performing PCR.
| Longueur (métrique) | 610 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 24 in. |
| Hauteur (impériale) | 30 in. |
| Largeur (métrique) | 508 mm |
| Hauteur (métrique) | 762 mm |
| Matériau | Polycarbonate |
| Type de produit | PCR Prep Station |
| Hauteur (métrique) de l’ouverture de la vitre | 254 mm |
| Tension | 110/220 V |
| Type d’éclairage | Fluorescent, UV |
| Vitesse de l’air | 60 LFM |
Mystaire™ MY Model PCR CleanPrep™ Dead Air Box Enclosure
Help protect against contamination in sensitive PCR amplification reactions by choosing the Mystaire™ MY Model PCR CleanPrep.
| Longueur (métrique) | 610 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 24 in. |
| Hauteur (impériale) | 29.5 in. |
| Hauteur (métrique) | 749 mm |
| Matériau | Polycarbonate |
| Type de produit | Dead Air Box |
| Hauteur (métrique) de l’ouverture de la vitre | 267 mm |
| Tension | 110/220 V |
| Type d’éclairage | Fluorescent, UV |
Erlab™ CaptairBio 320 Dead Air Box
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A high energy UV light is used to decontaminate the worktop from biological cross-contamination in this mobile, ductless PCR workstation.
Erlab™ CaptairBio 391 PCR Workstation with HEPA Filter
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
This PCR workstation features internal LED and UV lights and brings HEPA filtered air down to the work surface.
Plas Labs™ Model 825 PCR Chamber
Improve accuracy of PCR and tissue culture procedures by reducing the opportunity for air-borne contamination with the Plas Lab Model 825 PCR Chamber.
| Hauteur (impériale) | 28 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 71.12 cm |
| Profondeur (impériale) | 18 in. |
| Dimensions (P x L x H) | 17 x 23.5 x 21 in. |
| Largeur (impériale) | 24 in. |
AirClean™ Systems Combination PCR Workstations
The Airclean Combination PCR Workstation combines ISO 5 (FS209E) Class 100 clean air environment with UV light sterilization for optimal protection from sample contamination.
| Type de produit | Combination PCR Workstation |
|---|---|
| Type d’éclairage | Digital UV |
Analytik Jena UVP PCR Workstations
UVP PCR Workstations combine short wave UV, antimicrobial metal, and optional HEPA filters to considerably reduce the risk of PCR contamination.
| Revêtement | Antimicrobial |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel, Aluminum, UV-blocking Makrolon Panels |
| Dimensions (L x l x H) | 24.25 x 32.5 x 39 in. (616 x 826 x 991 mm) |
| Dimensions (P x L x H) | 21.5 x 31 x 29 in. (546 x 787 x 737 mm) |
| Tension | 115 V |
| Type d’éclairage | LED, UV |
| Hertz | 60 Hz |