Microscopy Slide Holders
- (1)
- (7)
- (4)
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (14)
- (20)
- (1)
- (28)
- (2)
- (13)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer, End Opening
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ship or store slides safely. Fisherbrand™ Five-Slide Mailer is constructed of extra-strong, clear polypropylene with inner channels that keep the slides from touching one another. Snap-top lid closes securely to keep slides safe. Disposable and convenient.
Fisherbrand™ 2-Place Cardboard Slide Holders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
2-Place Cardboard Slide Holders feature heavy cardboard construction.
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 100 Place
Store and transport 100 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 100 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Height (Metric) | 34 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 208 mm |
| Length (English) | 8.18 in. |
| Material | ABS |
| Width (Metric) | 175 mm |
| Device Holds | 100 Microscope Slides |
| Includes | Slide Inventory Sheet |
| Slide Capacity | 100 |
| Type | Slide Storage Box |
| Dimensions (L x W x H) | 208 x 175 x 34 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| Stackable | Yes |
| Closure Type | Hinged with Clasp |
Fisherbrand™ 20-Place Cardboard Slide Tray, Trim
Cardboard slide trays hold standard slides (76 x 26 mm and 3 x 1 in.)
| Slide Capacity | 20 |
|---|---|
| Type | Slide Storage Tray |
| Dimensions (L x W x H) | 8.2 x 13.4 x 0.4 in. |
| Material | Cardboard |
| Sterility | Non-sterile |
| Slide Capacity | 2 |
|---|---|
| Type | Slide Mailer |
| Dimensions (L x W x H) | 3.7 x 2.7 x 0.2 in. |
| Material | Polypropylene |
Heathrow Scientific™ Premium Plus Replacement Inventory Cards
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Premium Plus Replacement Inventory Cards designed to fit into the premium plus slide boxes.
| Includes | Detachable lid |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microscope Slide |
| Material | Wood |
| Closure Type | Detachable |
Fisherbrand™ 1-Place Cardboard Slide Holders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
1-Place Cardboard Slide Holders hold one 3 x 1 in. (75 x 25 mm) slide.
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer, PP
Safe and secure transport of standard microscope slides (76 x 26 mm and 3 x 1 in.)
| Slide Capacity | 5 |
|---|---|
| Type | Slide Mailer |
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 25-Place, Cork, Green
Easily access slides with friction-fit cover
Fisherbrand™ Storage Rack for 50-Place and 100-Place Slide Box, Clear
Organized, visible, ready to access
| Type | Slide Storage System |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 2.2 x 1.7 x 0.6 in. |
| Device Holds | Cardboard Slide Trays |
Fisherbrand™ Slide Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides an inexpensive way for drying excess fluids from flat surfaces. Fisherbrand™ Slide Holder is constructed of chemical-resistant HDPE.
| Type | Slide Holder |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microscope Slide |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |