Glass Microscope Slides
- (19)
- (1)
- (44)
- (6)
- (19)
- (7)
- (8)
- (40)
- (9)
- (18)
- (1)
- (18)
- (42)
- (3)
- (7)
- (20)
- (69)
- (40)
- (6)
- (184)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (1)
- (1)
- (4)
- (16)
- (11)
- (1)
- (30)
- (1)
- (34)
- (1)
- (10)
- (111)
- (74)
- (2)
- (1)
- (96)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (238)
- (4)
- (33)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (162)
- (1)
- (20)
- (61)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Superfrost™ Plus Microscope Slides
An ideal choice for frozen sections, cytocentrifuge preparations, and standard Papanicolaou smears.
| Type | Microscope Slide |
|---|---|
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | White |
| Quantity | 2 Packs of 72 |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
Fisherbrand™ Superfrost™ Disposable Microscope Slides
Superfrost coating impervious to most common laboratory chemicals and reagents
| Type | Disposable Microscope Slide |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 3 in. |
| Coating | Opaque |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Frosted | SuperFrost |
| Dimensions (L x W) | 3 x 1 in. (75 x 25 mm) |
Fisherbrand™ ColorFrost™ Plus Microscope Slides
An ideal choice for frozen sections, cytocentrifuge preparations, and standard Papanicolaou smears
| Length (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
Fisherbrand™ Fluorescent Antibody Microscope Slides
Allow for easy handling with Fisherbrand™ Fluorescent Antibody Slides.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Corner Style | 90° |
| Type | Microscope Slide |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | White |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Edges | Ground |
| Dimensions (L x W) | 75 x 25 mm |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Quantity | 144/Pk. |
| Frosted | Selectfrost Color-coded |
Epredia™ SlideMate™ Microscope Slides
SlideMate™ Microscope Slides offer crisp, clean printing. Designed for use on SlideMate thermal printers. Reduces identification issues common to handwritten labels when paired with SlideMate printers. Comes 144 slides per gross; 10 gross per case.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Corner Style | 90° |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Coating | Non-adhesion |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Edges | Ground |
| Dimensions (L x W) | 75 x 25 mm |
Globe Scientific Plain Microscope Slides
Globe Scientific Inc. Plain Microscope Slides produced from premium glass sheets, available in 3 different styles
| Thickness (Metric) | 1.1 mm |
|---|---|
| Precleaned | Yes |
| Length (Metric) | 75 mm |
| Color | Clear |
| No. per Case | 1440 |
| Material | Soda Lime Glass |
| No. per Pack | 72 |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Frosted | Not Frosted |
| Dimensions (L x W) | 75 x 25 mm |
Epredia™ Colormark™ Slide Cartridges forSHUR/Mark™ Labeling Systems
Background color makes etched patient information more visible
| Quantity | 144 Pk., 10 Pk./Cs. |
|---|
Fisherbrand™ Tissue Path Superfrost™ Plus Gold Slides
Specifically designed for frozen tissue sections
| Type | Superfrost Plus Gold Slide |
|---|---|
| Color | White |
| Coating | Frozen Tissue Adhesion |
| Frosted | SuperFrost |
Fisherbrand™ ProbeOn™ and ProbeOn Plus™ Slides
Provide the precise capillary gap required for the Fisher Biotech™ MicroProbe™ System
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Length (Metric) | 25 mm |
| Width (Metric) | 75 mm |
Fisherbrand™ Colormark™ Plus Adhesion Slides
Fisherbrand™ Colormark Slides are brightly coated with contrasting background color.
| Precleaned | Yes |
|---|---|
| Type | Adhesion Slide |
| Material | Glass |
| Frosted | Yes |
Fisherbrand™ InkJet Plus Microscope Slides
Superfrost™/ColorFrost™ microscope slides designed for use with Leica™ Microsystems IP S inkjet printer
| Frosted | Tabs |
|---|
