Chambers and Microslides
- (4)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (4)
- (32)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (10)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (11)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II Chambered Coverglass
Culture and view living cells on a single device. This coverglass has optimum optical characteristics for high-magnification microscopy and confocal image analysis.
| Includes | Clear polystyrene lid with handles on the top and side for aseptic manipulations |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.16 to 0.19 mm |
| Lid Material | Polystyrene |
| Dimensions (LxW) | 55 x 24 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Material | Borosilicate Glass (1.5) |
| Closure Color | Clear |
| No. per Pack | 16 |
| Sterility | Sterile |
Falcon™ Chambered Cell Culture Slides
Packaged in disposable incubation trays. Falcon™ Chambered Cell Culture Slides are ideal for in situ DNA amplification/hybridization, tissue and tumor typing/pathology, or any study requiring a small, accessible culture area.
| Includes | Handled polystyrene lid, safety removal tool |
|---|---|
| Type | Cell Culture Slide |
| For Use With (Application) | In situ DNA amplification or hybridization, tissue and tumor typing or pathology, or any study requiring a small, accessible culture area |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II CC2™ Chamber Slide System
Enable cell growth directly on a glass microscope slide with the Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II CC2™ Chamber Slide System.
| Includes | Clear polystyrene lid with handles on the top and side for aseptic manipulations |
|---|---|
| Lid Material | Polystyrene |
| Dimensions (LxW) | 74 x 25 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Material | CC2 Glass (mimics polylysine) |
| Closure Color | Clear |
| No. per Pack | 16 |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator, one well, 20 mm diameter, 0.5 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ CoverWell™ Perfusion Chamber Gasket, 8 chambers, 9 mm diameter, 0.5 mm deep
Designed to facilitate live-cell imaging and manipulation
Invitrogen™ CoverWell™ Incubation Chamber Gasket
Designed for immunocytochemistry and in situ hybridization
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, eight wells, 9 mm diameter, 0.5 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ Coverslip Mini-Rack, for 8 coverslips
Miniature support designed to vertically hold eight standard round or square coverslips
Invitrogen™ PS-Speck™ Microscope Point Source Kit (blue, green, orange & deep-red fluorescent beads)
Contains four different fluorescence microsphere colors
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Flask on Slide
Grow cell cultures directly on slides with the Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Flask on Slide, ideal for single-cell autoradiography and immunofluorescence.
| Volume (Metric) Working | 2.5 to 5.0 mL |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Wells | 1 |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Sheet, 13 cm x 18 cm, 1.0 mm thick
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, 24 wells, 2.5 mm diameter, 2.0 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Sheet with Adhesive, 13 cm x 18 cm, 0.5 mm thick
Removable hydrophobic barriers that provide researchers with flexibility for isolating specimens
Thermo Scientific™ Nunc™ Thermanox™ Coverslips
Increase cell adherence with the hydrophilic surface of these coverslips. Tissue-culture treated and available in a number of shapes and sizes.
| Thickness (Metric) | 0.2 mm |
|---|---|
| Type | Thermanox Plastic Coverslip |
| No. per Case | 500 |
| Packaging | Coverslips are packaged with cell culture side toward label |
| Surface Treatment | Cell Culture on 1 Side |
| No. per Pack | 50 |
| For Use With (Application) | Autofluorescent in the range of 380 nm to 545 nm |
| Sterility | Sterile |