Benchtop Rotors
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (52)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (9)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (7)
- (63)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ HIGHConic III Fixed Angle Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
View samples through a transparent lid for added safety and convenience in case of a spill.
Thermo Scientific™ TX-750 4 x 750 mL Swinging Bucket Rotor
Increase lab productivity with the 750 mL swinging bucket rotor, delivering maximum flexibility at 4700 rpm.
| Certifications/Compliance | Biocontainment certified by CAMR™, HPA, Porton Down, U.K. |
|---|---|
| Biocontainment | Yes |
Fisherbrand™ High-Speed Mini-Centrifuge, 4 x 8 Strip 0.2 mL Tube (with knob), Black
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Strip Tube Rotor for High-Speed Mini-Centrifuge.
Fisherbrand™ Standard Rotor for High Speed Midi-Centrifuge
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standard Rotor for High-Speed Midi-Centrifuge.
Thermo Scientific™ TX-100S Swinging Bucket Clinical Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
Provide efficient clinical processing of up to 8 x 5/7mL blood collection tubes with certified biocontainment using these rotors.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F13-14 x 50cy Fixed Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate up to fourteen 50 mL conical tubes at one time in a chemically-resistant and lighter option than aluminum with fixed angle rotors. They also offer safe alternatives in a repairable rotor with 15-year warranty to save on replacement costs.
| Type | Fixed Angle Rotor |
|---|---|
| Angle | 34° |
| Max. Tube Length | 121 mm |
| Capacity | 14 x 50 mL |
| Max. Tube Diameter | 30 mm |
| Radius (Metric) Min. | 8.3 cm |
| Biocontainment | Yes |
| K Factor | 1808 |
Thermo Scientific™ Fiberlite™ H3-LV Large Volume Swinging Bucket Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct high-volume microplate processing with this large volume swinging bucket rotor.
| Max. Speed | 3,600 rpm |
|---|---|
| Type | Swinging Bucket Rotor |
| Angle | 90° |
| Capacity | 28 Standard or 8 Deepwell Plates |
| Max. RCF | 1,840 x g |
Thermo Scientific™ Replacement O-Rings for TX-150 Round Buckets
Replacement O-Rings for TX-150 Round Buckets
Thermo Scientific™ General Purpose Centrifuge Rotor Packages
Everything you need for your swing out rotor in one package
| Type | Rotor Equipment Package |
|---|---|
| Warranty | See Manual |
| For Use With (Equipment) | Purchase of Thermo Scientific General Purpose Centrifuge required for operation |
| Material | See individual centrifuge, rotor and accessory data |
| Biocontainment | Yes |
| Net Weight | See individual components of package |
Thermo Scientific™ MicroClick 30 x 2 Fixed Angle Microtube Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
Perform micro-volume applications such as nucleic acid preparation at up to 14,000rpm/21,693 x g with the Thermo Scientific™ MicroClick 30 x 2 Fixed Angle Microtube Rotor.
| Type | Rotor |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Corning™ Mini Microcentrifuge 6770 |
| Type | Microliter Rotor |
|---|---|
| Capacity | 24 x 1.5/2 mL |
Thermo Scientific™ 8 x 50 Individually Sealed Fixed Angle Rotor for 50 mL conical (for compact and 1.6L General Purpose Centrifuges)
Centrifuge eight conical tubes in individually sealed vessels.
OHAUS™ Swing Out Rotor
OHAUS™ Swing Out Rotors for use with the Frontier 5000 Series Multi Centrifuge
| Type | Swing-out Rotor |
|---|---|
| Angle | 0 to 90° |
| For Use With (Equipment) | Frontier 5000 Series Multi Centrifuge |
| Material | Stainless Steel |
| Biocontainment | Yes, when used with biocontainment lids |