Filters and Filtration
Filtered Search Results
| Material | MCE |
|---|---|
| For Use With (Application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P5 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Flow Rate | Slow: 60mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 5 to 10 μm |
| Format | Disc |
| Grade | P5 |
| Material | Cellulose |
| Porosity | Medium |
| Filtration Speed | 230 sec. |
| For Use With (Application) | General lab uses: clinical and spot testing, clarifying pharmaceuticals |
| Flow Rate | Fast |
|---|---|
| Particle Retention | 25 μm |
| Format | Disc |
| Grade | P8 Fluted |
| Porosity | Coarse |
| For Use With (Application) | Use for coarse particles and gelatinous precipitates. |
Fisherbrand™ Quantitative Grade Filter Paper Circles
Manufactured to reduce silicon dioxide, calcium oxide and ferric oxide levels
| Format | Disc |
|---|---|
| Material | Alpha Cotton Cellulose |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P8 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 20μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper.
| Flow Rate | Fast: 160mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 20 to 25 μm |
| Format | Disc |
| Quantity | 100/Pk. |
| Grade | P8 |
| Material | Cellulose |
| Porosity | Coarse |
| Filtration Speed | 55 sec. |
| For Use With (Application) | Suitable for coarse and gelatinous precipitates. Retains Fe(OH)3, Al(OH)3, metallic sulfides, iron ores. For clarifying solutions, oils. For zinc analysis (Fe ppt removal). Size 19cm (09-804) widely used for sugar analysis. |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles and Sheets - P4 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Flow Rate | Slow: 25mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 4 to 8 μm |
| Format | Disc |
| Grade | P4 |
| Porosity | Medium Fine |
| Filtration Speed | 730 sec. |
| For Use With (Application) | General purpose: slightly slower, more retentive than P5. Retains MgNH4PO4, silver sulfide, cadmium sulfide. In air monitors, collects particulates and chromic acid mist |
| Flow Rate | Fast |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Material | Glass Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ U.S. Standard Stainless Steel Sieves, 8 in. dia. x 2 in.D
Stainless Steel. Aperture sizes from 5.00 in. opening to 500 mesh.
| Height (Metric) | 6.65 cm |
|---|---|
| Type | Full Height Test Sieve |
| Depth (English) | 2 in. |
| Diameter (Metric) Outer | 203 mm |
| Depth (Metric) | 5.08 cm |
| Mesh Material | Stainless Steel |
| Diameter (English) Outer | 8 in. |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Ideal for particle measurement in agricultural, bio industry, chemical, cosmetics, general industrial, fertilizer, foods, minerals, pharmaceuticals, Plastics and Metal products industries |
| Height (English) | 2.62 in. |
Fisherbrand™ Disposable PES Bottle Top Filters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase sample protection with Fisherbrand Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES Membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Bottle Top Unit |
| Material (Membrane) | PES |
| Certifications/Compliance | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Binding Capacity | Low binding |
| Material (Membrane) | PES |
| Certifications/Compliance | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
| Sterility | Sterile |
Corning™ 1000 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Connectors | Angled Hose |
| Type | Vacuum Filter System |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Volume (Metric) Receiver | 1000 mL |
| Volume (Metric) | 1000 mL |
| Quantity | 12/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Graduations | Yes |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 54.5 cm2 |
MilliporeSigma™ Stericup™ Quick Release-GP Sterile Vacuum Bottle Top Filtration Systems
The Stericup™ vacuum filtration system is the most efficient single-use, disposable Bottle Top Filter process for sterile media preparation. It combines a Steritop™ filter unit with a receiver flask for processing and storing volumes from 150 mL to 1000 mL in a single, ready-to-use format.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Bottle Top Filter |
| Color | Clear with blue adapter |
| Diameter (Metric) Filter | 73 mm |
| For Use With (Application) | Sterile filtration |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Stericup™ Quick Release-GV Sterile Vacuum Bottle Top Filtration Systems
Stericup™ Quick Release Receiver Flasks include a click-seal confidence cap that enables a secure grip for your Bottle Top Filter in wet and dry conditions.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PVDF |
| Diameter (Metric) Membrane | 73 mm |
Corning™ 500 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Connectors | Angled Hose |
| Type | Vacuum Filter System |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Volume (Metric) Receiver | 500 mL |
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Quantity | 12/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Graduations | Yes |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 33.2 cm2 |