Filter Units
- (24)
- (3)
- (35)
- (114)
- (3)
- (25)
- (34)
- (113)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (13)
- (2)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (15)
- (6)
- (41)
- (14)
- (39)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (10)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (5)
- (22)
- (32)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Certifications/Conformité | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
|---|---|
| Capacité de liaison | Low binding |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
MilliporeSigma™ Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units
Performance and convenience all in one. Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units uses vacuum to collect filtrate.
| Diamètre (métrique) de filtre | 4 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 5.43 in. |
| Matériau | MBS/Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 7 cm2 |
| Connecteurs | Double lead thread with vacuum port |
| Volume (métrique) | 50 mL |
| À utiliser avec (application) | Low protein binding clarification of aqueous solutions |
| Couleur | Clear |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 6.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 13.8 cm |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 25 Pack |
| Nb par boîte | 25Pack |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Filter Units with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase filtration efficiency. PES membranes and exclusive Rapid-Flow design provide fast flow rates and high throughput while defending against cell culture contamination.
| Prêt à l'emploi | Sterile |
|---|---|
| Nb par paquet | 12 |
| Catégorie | Filter Unit |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
Corning™ 500 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 500 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Catégorie | Vacuum Filter System |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 33.2 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Aperçu général | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Volume (métrique) | 500 mL |
Corning™ 1000 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 1000 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Catégorie | Vacuum Filter System |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 54.5 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Aperçu général | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Volume (métrique) | 1000 mL |
Sartorius Sartolab™ PES Vacuum Filtration Unit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PES Vacuum Filtration Unit with RF designed for 50 mL samples.
| Volume (métrique) du collecteur | 50 mL |
|---|---|
| Type de filtre | Vacuum Filter |
| À utiliser avec (équipement) | MultiStation |
| Catégorie | Filtration Device |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Aperçu général | With receiver flask (RF) |
| Volume (métrique) | 150 mL |
| À utiliser avec (application) | Vacuum Filtration |
| Volume d’échantillon | 50 mL |
| Matériau (membrane) | PES |
MilliporeSigma™ Steritop™ Quick Release-VP Sterile Vacuum Filtration System: 1000mL Funnel
1000 mL Funnel for use with MilliporeSigma™ Steritop™ Quick Release-VP Sterile Vacuum Filtration System.
Sartorius Sartolab™ BT Bottle Top Filter
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sartorius Sartolab™ BT bottle top filters are single-use units for the sterile filtration of sample.
| Type de filtre | Vacuum Filter |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Sartolab BT |
| Catégorie | Filters |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
Sartorius Polycarbonate Filtration Holders
For the clarification or sterile filtration of up to about 200ml volumes of aqueous solutions
| Volume (métrique) supérieur | 250 mL |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de la membrane | 4.7 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Matériau | Polycarbonate |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | Each |
| À utiliser avec (application) | For the clarification or sterile filtration of up to about 200mL volumes of aqueous solutions |
| Matériau (membrane) | Hydrophilic PES |
Sartorius Sartolab™ MultiStation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sartolab™ MultiStation is a stand specially designed to hold 1 to 6 vacuum filtration units, allowing simultaneous filtration of up to 6 samples.
Sartorius Replacement Part for Polycarbonate Filtration Holders
Replacement Part for Polycarbonate Filtration Holders is for use with Microsart™ Manifolds 16510 and 16511.
| Jetable | Reusable |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Steriflip™ Funnel Attachment
Attachment for sterile centrifuge tube top filter unit.
Sartorius Vivaflow™ 200 Module
Vivaflow™ 200 Module is a plug and play laboratory cross flow cassette. Re-usable. Optimal for cell culture supernatant and virus concentration. High flow rate and recovery.
Sartorius Sartolab RF 50 Vacuum Filtration Unit
Sartolab RF 50 vacuum filtration units are single-use units for the filtration of sample volumes up to 50 mL.
MilliporeSigma EZ-Fit™ Filtration Unit
0.22 μm MCE membrane with 250 mL funnel, suitable for solid cultivation