Filters and Filtration
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P8 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 20μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper.
| Flow Rate | Fast: 160mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 20 to 25 μm |
| Format | Disc |
| Quantity | 100/Pk. |
| Grade | P8 |
| Material | Cellulose |
| Porosity | Coarse |
| Filtration Speed | 55 sec. |
| For Use With (Application) | Suitable for coarse and gelatinous precipitates. Retains Fe(OH)3, Al(OH)3, metallic sulfides, iron ores. For clarifying solutions, oils. For zinc analysis (Fe ppt removal). Size 19cm (09-804) widely used for sugar analysis. |
Fisherbrand™ U.S. Standard Stainless Steel Sieves, 8 in. dia. x 2 in.D
Stainless Steel. Aperture sizes from 5.00 in. opening to 500 mesh.
| Height (Metric) | 6.65 cm |
|---|---|
| Type | Full Height Test Sieve |
| Depth (English) | 2 in. |
| Diameter (Metric) Outer | 203 mm |
| Depth (Metric) | 5.08 cm |
| Mesh Material | Stainless Steel |
| Diameter (English) Outer | 8 in. |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Ideal for particle measurement in agricultural, bio industry, chemical, cosmetics, general industrial, fertilizer, foods, minerals, pharmaceuticals, Plastics and Metal products industries |
| Height (English) | 2.62 in. |
| Flow Rate | Fast |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Material | Glass Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles and Sheets - P4 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Flow Rate | Slow: 25mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 4 to 8 μm |
| Format | Disc |
| Grade | P4 |
| Porosity | Medium Fine |
| Filtration Speed | 730 sec. |
| For Use With (Application) | General purpose: slightly slower, more retentive than P5. Retains MgNH4PO4, silver sulfide, cadmium sulfide. In air monitors, collects particulates and chromic acid mist |
| Material | MCE |
|---|---|
| For Use With (Application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve fast flow rates and high throughput for increased filtration efficiency with Nalgene Rapid-Flow sterile disposable bottle top filters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Bottle Top Filter |
| Material | Polystyrene |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva Whatman™ Reeve Angel 230 Creped Qualitative Circles
Provide reliable performance for non-critical industrial laboratory and student lab applications
| Thickness (Metric) | 0.4 mm |
|---|---|
| Particle Retention | 25 to 30 μm |
| Format | Disc |
| Grade | 230 |
| Material | Cellulose |
| Porosity | Coarse |
Cytiva Whatman™ Vacu-Guard Filter
Helps to confine and isolate infectious materials in vacuum systems and protect the laboratory. Whatman™ Vacu-Guard Filter protects vacuum pump systems from solvent vapor or gaseous contaminants and aqueous aerosols.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Type | Inline Filter |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Quantity | 10Pack |
| For Use With (Application) | Isolate infectious materials |
| Product Line | Vacu-Guard Filter |
Cytiva Whatman™ Qualitative Grade Plain Circles and Sheets - Grade 3
Used for high precipitate capacity and increased wet strength. Whatman™ Qualitative Grade Plain Circles and Sheets - Grade 3 provide double the thickness of Whatman Grade 1.
| Thickness (Metric) | 390 μm |
|---|---|
| Grade | Grade 3 |
| Material | Cellulose |
| For Use With (Application) | A standard grade filter used in qualitative analytical techniques to determine and identify materials. For use in büchner funnels. |
Cytiva Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 40 Circles
Supports accurate analysis in applications sensitive to very low levels of background contamination. Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 40 Circles are additionally useful in gravimetric analysis where ash content might affect weight measurements of combusted samples.
| Pore Size | 8 μm |
|---|---|
| Particle Retention | 8 μm |
| Airflow Rate | 21 s/100 mL/in2 |
| Quantity | 100 Pk. |
| Grade | Grade 40 |
| Material | Cotton Linters |
| Filtration Speed | ASTM, 75 seconds; Herzberg, 340 seconds |
| For Use With (Application) | Designed for gravimetric analysis and the preparation of samples for instrumental analysis.Gravimetric analysis for numerous components in cements, clays, iron, and steel products.As a primary filter for separating solid matter from aqueous extracts in |
| Thickness (Metric) | 210 μm |
| Flow Rate | Medium |
| Type | Quantitative Filter Paper |
| Format | Disc |
| Filter Type | Ashless |
| Porosity | Medium |
Cytiva Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 42 Circles
Filters and retains extremely small particles. Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 42 Circles are suitable for processes that require ashing.
| Thickness (Metric) | 200 μm |
|---|---|
| Pore Size | 2.5 μm |
| Flow Rate | Slow |
| Type | Quantitative Filter Paper |
| Format | Disc |
| Airflow Rate | 96 s/100 mL/in2 |
| Quantity | 100 Pk. |
| Grade | Grade 42 |
| Material | Cotton Linters |
| Filter Type | Ashless |
| Porosity | Fine |
| Filtration Speed | 1870 sec. |
| For Use With (Application) | Designed for gravimetric analysis and the preparation of samples for instrumental analysis.For critical gravimetric analysis with the finest particle retention. |
Cytiva Whatman™ Reeve Angel 202 Creped Qualitative Circles
For routine, noncritical laboratory filtration applications such as general chemistry, pharmacology, emulsions, petroleum testing, soaps and detergents
| Pore Size | 15 to 19 μm |
|---|---|
| Format | Disc |
| Grade | 202 |
Cytiva Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 41 Circles
Use for quantitative air pollution analysis as a paper tape for impregnation when determining gaseous compounds at high flow rates or for quantitative air pollution analysis. Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 41 Circles are commonly used in preparing samples for metal analysis after nitric acid digestion.
| Thickness (Metric) | 215 μm |
|---|---|
| Pore Size | 20 μm |
| Flow Rate | Fast |
| Particle Retention | 20 μm |
| Type | Quantitative Filter Paper |
| Format | Disc |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Cotton Linters |
| Porosity | Coarse |
| Filtration Speed | ASTM, 12 seconds; Herzberg, 54 seconds |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles
Served as the basis filter for EPA standard for the toxicity characteristic leaching procedure. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles offers an extremely high loading capacity and flow rate.
| Particle Retention | 0.7 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Circle |
| Description | Whatman Grade GF/F filter from Cytiva's business is manufactured from pure borosilicate glass. GF/F offers very fine particle retention and good loading capacity and flow rate. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Grade | Grade GF/F |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Recommended for DNA binding and purification.Very effective in filtering finely precipitated proteins.Can be used in conjunction with GF/D as a prefilter for the successful clarification of extremely ‘difficult’ biochemical solutions and fluids and nucl |
| Thickness (Metric) | 420 μm |
| Flow Rate | 19 sec./100mL/in.2 |
| Type | Filter for TCLP Test Use |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.016 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Waterflow Rate | 41 mL/min |