Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (15)
- (39)
- (5)
- (159)
- (25)
- (64)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (8)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (10)
- (12)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (58)
- (8)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (4)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
5 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Code du filtre | PLCC |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 3K or 5K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 3K and 5K, in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Cible de purification | Protein |
| Gamme de produit | Pierce |
| Matériau (membrane) | PES |
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Peristaltic Pump |
| Format | Cassette |
| Catégorie | TFF cassette |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Volume (métrique) | 0.5 L |
| Volume d’échantillon | 0.1 to 0.5 L |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 50 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
50 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Matériau | PES |
| Code du filtre | PBQK |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 50 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Stérilité | Non-sterile |
|---|
Thermo Scientific™ Pierce Protein Concentrator PES, 100K MWCO, 2-6 ml, 2pk
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of protein samples.
Thermo Scientific™ Pierce™ Crossflow Filtration Cassettes, 3–100 kDa MWCO
Pierce Crossflow Cassettes are membrane-based devices designed for concentrating and diafiltration of sample solutions such as proteins, lipids, viruses, and cell culture supernatants with volumes from 0.50–3 L. Suited for manufacturing and pilot-scale tangential flow filtration processes.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Prêt à l'emploi | Certified Quality |
| À utiliser avec (équipement) | Labscale TFF system |
| Format | Cassette |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
Sartorius Vivaflow™ 50R Crossflow Casettes
Unique, Plug and Play laboratory crossflow devices for concentrating samples like viruses and antibodies
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Labscale TFF System |
| Format | Cassette |
| Catégorie | Crossflow Cassette |
| Matériau | Acrylic |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type d’échantillon | Protein, Virus, Nanoparticles |
| Comprend | Pressure indicator, flow restrictor and size 16 PVC peristaltic tubing and fittings |
| Volume (métrique) | 1 L |
| À utiliser avec (application) | Concentrating viruses and antibodies |
| Volume d’échantillon | 1 L |
| Matériau (membrane) | Cellulose |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes. 0.2 μm pore size.
Sartorius Vivapore 5
Vivapore 5 solvent absorption concentrators are disposable ultrafilters for macromolecule concentration from up to 5 mL aqueous samples.
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
5 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Matériau | PES |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 5 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
30 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Code du filtre | PLTK |
| Seuil de rétention des molécules | 30 kDa |
| Matériau de boîtiers | Regenerated Cellulose (RC) |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
Sartorius Vivaflow™ 200 Crossflow Cassettes
Offers a standard for ease of use, reliability and flexibility unrivalled by other filtration systems. Sartorius Vivaflow 200 Crossflow Cassettes are ready to use, reusable laboratory crossflow cassettes for concentrating up to 5L samples. Available in different MWCOs and membrane types for different application needs.
| Longueur (métrique) | 12.6 cm |
|---|---|
| Type de filtre | Ultrafiltration |
| Débit de la pompe | 200 to 400mL/min. |
| À utiliser avec (équipement) | Labscale TFF System |
| Matériau | Acrylic |
| Zone de filtration | 200 cm2 |
| Dimensions (L x l x H) | 4.96 x 1.49 x 5.43 in. (12.6 x 3.8 x 13.8cm) |
| Volume mort (métrique) | 5.3 mL |
| Largeur (métrique) de canal | 1 cm |
| Volume (métrique) | 5 L |
| À utiliser avec (application) | Cell culture supernatant concentration, virus concentration and water concentration |
| Hauteur (métrique) | 13.8 cm |
| Largeur (métrique) | 3.8 cm |
| Format | Cassette |
| Catégorie | Crossflow Cassette |
| Pression maximale | 60psi |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 Each |
| Température (métrique) maximale | 60°C |
| Comprend | Pressure indicator, flow restrictor and size 16 PVC peristaltic tubing and fittings |
| Hauteur (métrique) de canal | 0.04 cm |
| Température (impériale) max. | 140°F |
| Volume d’échantillon | Up to 2.5 L |
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Peristaltic Pump |
| Format | Cassette |
| Catégorie | TFF cassette |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Volume (métrique) | 0.5 L |
| Volume d’échantillon | 0.1 to 0.5 L |
| Matériau (membrane) | PES |