Centrifugal Filter Devices
- (10)
- (4)
- (22)
- (50)
- (15)
- (8)
- (156)
- (5)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (256)
- (5)
- (19)
- (231)
- (4)
- (38)
- (42)
- (5)
- (4)
- (1)
- (27)
- (35)
- (10)
- (26)
- (31)
- (2)
- (4)
- (14)
- (139)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (10)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-4 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 124 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-15 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 121 mm |
| Diameter (Metric) | 29.7 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 7.6 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-0.5 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 4.99 cm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 0.196 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 14,000 xG for concentration spin; 1000 xG for reverse spin |
| Filtration Area | 1 cm2 |
Corning™ Costar™ Spin-X™ Centrifuge Tube Filters, CA Membrane
Consisting of a membrane-containing filter unit within a polypropylene centrifuge tube. Corning™ Costar™ Spin-X™Centrifuge Tube Filters effectively filters small sample volumes by centrifugation for bacteria removal, particle removal, HPLC sample preparation, removal of cells from media and purification of DNA from agarose and polyacrylamide gels.
| Type | Spin-X |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards
Hold sample volumes of 0.4mL or less with the Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards.
Epredia™ TPX Single Sample Chamber, Caps and Filter Cards
For use with disposable white filter cards for sample volumes up to 0.5 mL and for use with disposable brown filter cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Double Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.05 to 0.25 mL |
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps
Optimize cell yield with the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | EZ Single Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.1 to 0.5 mL |
| For Use With (Equipment) | Shandon Cytospin |
|---|
Simport™ Scientific CytoSep™ Funnels for Shandon™ Cytospin 4™ Centrifuges
CytoSep™ Funnels for Shandon™ Cytospin 4™ Centrifuges for use with Thermo Scientific™ Shandon Cytospin 4 Centrifuges.
| For Use With (Equipment) | Shandon Cytospin 4 |
|---|
Simport™ Scientific CytoSep™ Single Sample Chambers
CytoSep™ Single Sample Chambers for use with Wescor Cyto-System.
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-2 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 119.7 mm |
| Diameter (Metric) | 15.9 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Quantity | 24Pack |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1 cm2 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Volume (Metric) | 15 to 70 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 cm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophilic) |
| Volume (Metric) | 0.4 mL |
| Quantity | 25 Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ 2mL Nonsterile Centrifugal Filters
Filter volumes up to 2mL with these 2mL polypropylene centrifugal filters
| Type | Centrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Benchtop or Floor Model Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |