Glass Fiber Filters and Prefilters
- (145)
- (24)
- (106)
- (4)
- (1)
- (23)
- (14)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (4)
- (44)
- (3)
- (19)
- (13)
- (15)
- (2)
- (52)
- (57)
- (32)
- (3)
- (12)
- (21)
- (176)
- (1)
- (14)
- (68)
- (74)
- (1)
- (59)
- (41)
- (3)
- (5)
- (7)
- (4)
Filtered Search Results
| Flow Rate | Fast |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Material | Glass Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder
Choose from six grades of filters. Glass Fiber Filters without Binders are made of borosilicate microfiber glass. Available in multiple pore sizes and flow rates for a variety of filtration and analysis applications utilizing depth filters. Autoclavable.
| Pore Size | 0.7 μm |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Prefiters, Grade GF/D
Functions as a prefilter when used with GF/B microfiber filters. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Prefilters, Grade GF/D provide efficient membrane protection, especially during liquid scintillation counting.
| Particle Retention | 2.7 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Circle |
| Description | GE’s Whatman Grade GF/D fine membrane filters are thick and offer good loading capacity. GF/D can also function as a prefilter when used with GF/B, and it comes in many sizes to fit most filter holders. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Grade | Grade GF/D |
| Material | Borosilicate Glass |
| Thickness (Metric) | 675 μm |
| Flow Rate | 2.6 s/100mL/in2 |
| Type | Prefilter |
| Basis Weight | 121 g/m2 |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.02 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Waterflow Rate | 681 mL/min |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles
Designed for analysis of non-filterable residue and materials that require a high loading capacity glass microfiber filter. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles are also used in cell harvesting, liquid scintillation, and monitoring pollution.
| Particle Retention | 1.5 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Circle |
| Description | Whatman Grade 934-AH borosilicate glass microfiber filters from GE are smooth water quality filters with high retention efficiency. Grade 934-AH filters are often used in total suspended solids analysis. |
| Filtration Time | 47 sec./100mL |
| Quantity | 100 Pack |
| Grade | Grade 934-AH |
| Material | Borosilicate Glass |
| Thickness (Metric) | 435 μm |
| Flow Rate | 3.7 sec./100mL/in.2 |
| Type | Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Basis Weight | 64 g/m2 |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.017 in. |
| Surface Type | Smooth |
| Waterflow Rate | 341 mL/min |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles
Served as the basis filter for EPA standard for the toxicity characteristic leaching procedure. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles offers an extremely high loading capacity and flow rate.
| Particle Retention | 0.7 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Circle |
| Description | Whatman Grade GF/F filter from Cytiva's business is manufactured from pure borosilicate glass. GF/F offers very fine particle retention and good loading capacity and flow rate. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Grade | Grade GF/F |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Recommended for DNA binding and purification.Very effective in filtering finely precipitated proteins.Can be used in conjunction with GF/D as a prefilter for the successful clarification of extremely ‘difficult’ biochemical solutions and fluids and nucl |
| Thickness (Metric) | 420 μm |
| Flow Rate | 19 sec./100mL/in.2 |
| Type | Filter for TCLP Test Use |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.016 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Waterflow Rate | 41 mL/min |
| Thickness (Metric) | 435 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 47 sec./100mL |
| Particle Retention | 1.5 μm |
| Type | RTU Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Temperature (English) Max. | 1022°F |
| Description | Our Whatman glass microfiber filter papers in grade 934-AH RTU have been pre-washed, dried (or ignited), cooled, desiccated and weighed, which eliminates the pre-treating steps that are otherwise required by the US EPA Laboratory Standard Method 2540 part |
| Thickness (English) | 0.017 in. |
| Temperature (Metric) Max | 550°C |
| Quantity | 100 pieces |
| Grade | 934-AH RTU |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Monitoring of rivers, lakes and coastal waters |
| Waterflow Rate | 341 mL/min |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A
Combines high loading capacity with fine particle retention. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A are ideal for gravimetric determination of airborne particulates, stack sampling and absorption methods of air pollution monitoring.
| Particle Retention | 1.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Circle |
| Description | GE’s Whatman Grade GF/A glass microfiber filters feature fine retention. GF/A filters are suitable for water quality parameter measurement and air filtration applications. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Quantity | 100 Pieces |
| Grade | Grade GF/A |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Used for high-efficiency general purpose laboratory filtration, including water pollution monitoring of effluents, for filtration of water, foodstuff analyses, protein filtration, and radioimmunoassay of weak β emitters. |
| Thickness (Metric) | 260 μm |
| Flow Rate | 13 sec./100mL |
| Type | Fine Retention Filter |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Waterflow Rate | 143 mL/min |
Fisherbrand™ Filters for TCLP
Binder-free, borosilicate glass fiber filters have 0.7 micron pore size
| Pore Size | 0.7 μm |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass Fiber |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 2.7 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Pore Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Particle Retention | 2.7 μm |
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Airflow Rate | 139 L/min/ cm2 |
| Air Resistance | 16 mm of H2O |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Grade | APFD |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Use for clarifying suspensions containing particulates |
| Sterility | Sterile |
| Thickness (Metric) | 470 μm |
| Flow Rate | 2.7 mL/min/ cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Thickness (English) | 0.018 in. |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1.2 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Wettability | Hydrophilic |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Temperature (English) Max. | 1742°F |
|---|---|
| Airflow Rate | 44.5 L/min/ cm2 |
| Air Resistance | 50 mm of H2O |
| Temperature (Metric) Max | 950°C |
| Color | White |
| Grade | AQFA |
| Material | Quartz Fiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Perfect for measuring heavy metal concentrations and small amounts of particles |
| Sterility | Sterile |
| Thickness (Metric) | 430 μm |
| Flow Rate | 1.6 mL/min/ cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Thickness (English) | 0.016 in. |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Pore Size | 2 μm |
|---|---|
| Particle Retention | 0.8 to 8 μm |
| Temperature (English) Max. | 1022°F |
| Temperature (Metric) Max | 550°C |
| Color | White |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Sterility | Sterile |
| Includes | Binder resin |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius MGC Grade Glass Microfiber Filters without Binder
Binder free MGC Grade Glass Microfiber Filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Particle Retention | 1.2 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F to 1022°F |
| Filtration Time | 66 sec. |
| Air Resistance | 51 mbar |
| Temperature (Metric) Max | 500°C to 550°C |
| Color | White |
| Sample Volume | 320 mL |
| Grade | MGC |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.25 mm |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| For Use With (Equipment) | Filtration Systems |
| Thickness (English) | 0.009 in. |
Sartorius MGA Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Particle Retention | 1.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Filtration Time | 40 sec. |
| Air Resistance | 36mbar |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Sample Volume | 435 mL |
| Grade | MGA |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| For Use With (Application) | Clarification of buffer and reagent solutions |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.25 mm |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| For Use With (Equipment) | Filtration Systems |
| Thickness (English) | 0.009 in. |
| Filter Type | Net Filter |
Sartorius MGG Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Particle Retention | 1.5 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Filtration Time | 38 sec. |
| Air Resistance | 32mbar |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Sample Volume | 570 mL |
| Grade | MGG |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| For Use With (Application) | Ideal for critical analyses in which impurities can be washed out of the filter |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.28 mm |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| For Use With (Equipment) | Filtration Systems |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Filter Type | Net Filter |