Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (15)
- (29)
- (1)
- (2)
- (44)
- (2)
- (6)
- (3)
- (4)
- (18)
- (1)
- (162)
- (151)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (11)
- (4)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (35)
- (47)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (38)
- (20)
- (1)
- (1)
- (46)
- (19)
- (6)
- (3)
- (52)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (48)
- (41)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (9)
- (2)
- (22)
- (8)
- (59)
- (4)
- (9)
- (1)
- (31)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (56)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (6)
- (120)
- (1)
- (1)
- (121)
- (1)
- (163)
- (51)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ VersaClosure™ Tube Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Universal cap closure
| For Use With (Equipment) | 16, 13, 12 and 10 mm Blood Collection, Glass and Plastic Test Tube |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Sav-It™ Tube Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Firm, leak-resistant seals protect personnel and samples
| For Use With (Equipment) | Test tubes, centrifuge tubes, specialty tubes, evacuated blood drawing tubes |
|---|---|
| Material | Elastomer Copolymer |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Falcon™ Sterile Polyethylene Snap Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Falcon Round-Bottom Tubes
Caplugs™ (Evergreen Scientific) Polyethylene Stopper Caps
Fit test tubes, culture tubes and sample cups for liquid handling
| Material | Polyethylene |
|---|
| Includes | 2 flexible flanges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 13 mm Tubes |
| Product Type | Flange Plug Cap |
| Material | LDPE |
| Size (Metric) | 13 mm |
| Size (English) | 0.51 in. |
Globe Scientific Flanged Plug Tube Caps
Provide leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes
| Product Type | Flange Plug Cap |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Bio Plas Microcentrifuge Tube Accessory Micro Tube Tool
For use in capping or decapping Microcentrifuge Tubes with Snap Caps
Fisherbrand™ 13mm Plug Caps for Chemistry Automation
Designed for use on the Beckman™ Power Processor.
Fisherbrand™ Blue Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Stainless Steel Cylindrical Closure for Test Tubes, Lanced or Unlanced
Protect your test tube samples from contamination and prevent evaporation. These Stainless Steel Cylindrical Closures are reusable and perfect for various size test tubes. Available in lanced or unlanced formats.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Pre-sterilized | No |
| Product Type | Test Tube Plug Cap |
| Color | Gray |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 12 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Closure Size | 12 mm |
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ White Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Red Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.