Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (15)
- (29)
- (1)
- (2)
- (44)
- (2)
- (6)
- (3)
- (4)
- (18)
- (1)
- (162)
- (151)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (11)
- (4)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (35)
- (47)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (38)
- (20)
- (1)
- (1)
- (46)
- (19)
- (6)
- (3)
- (52)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (48)
- (41)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (9)
- (2)
- (22)
- (8)
- (59)
- (4)
- (9)
- (1)
- (31)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (56)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (6)
- (120)
- (1)
- (1)
- (121)
- (1)
- (163)
- (51)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ VersaClosure™ Tube Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Universal cap closure
| For Use With (Equipment) | 16, 13, 12 and 10 mm Blood Collection, Glass and Plastic Test Tube |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Sav-It™ Tube Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Firm, leak-resistant seals protect personnel and samples
| For Use With (Equipment) | Test tubes, centrifuge tubes, specialty tubes, evacuated blood drawing tubes |
|---|---|
| Material | Elastomer Copolymer |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Falcon™ Sterile Polyethylene Snap Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Falcon Round-Bottom Tubes
Globe Scientific Flanged Plug Tube Caps
Provide leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes
| Product Type | Flange Plug Cap |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Includes | 2 flexible flanges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 13 mm Tubes |
| Product Type | Flange Plug Cap |
| Material | LDPE |
| Size (Metric) | 13 mm |
| Size (English) | 0.51 in. |
Caplugs™ (Evergreen Scientific) Polyethylene Stopper Caps
Fit test tubes, culture tubes and sample cups for liquid handling
| Material | Polyethylene |
|---|
Fisherbrand™ Blue Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Non-sterile Snap Cap for Round Bottom Tubes
Fisherbrand™'s snap caps provide reliable containment for various laboratory fluid samples and preparations.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Snap Cap |
| Color | Translucent |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ Capinsert™ Cap Inserts
Capinsert™ Cap Inserts are used to color code a multitude of products such as tubes and vials. They are inserted on top of the closure and has a write-on frosted area for sample identification.
| Tube Material | Polypropylene |
|---|---|
| Pre-sterilized | No |
| For Use With (Equipment) | Micrewtubes Microcentrifuge Tubes and Other Products |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Used to color code and write on frosted area for sample identification |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 12 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Closure Size | 12 mm |
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 13 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
| Closure Size | 13 mm |
|---|---|
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 16 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Closure Size | 16 mm |
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Caps for Auto-Analyzer Sample Cups
Produced from polyethylene (PE), these caps are designed specifically for use on our popular line of multi-purpose sample cups.
Fisherbrand™ Caps with Pierceable Cross Cut for Auto-Analyzer Sample Cups
Produced from polyethylene (PE), these caps are designed specifically for use on our popular line of multi-purpose sample cups.