Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender™ 3000 Hybrid i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Hybrid i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged design and stainless steel indicator with tactile keys, multicolor backlit LCD display, and built-in rechargeable battery.
| Battery Life | 100 hr. |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable |
| Width (English) | 12.4 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (Metric) | 31.5 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 22.5 x 30 cm |
| Includes | Stainless steel platform, integral weigh-below hook, sealed front panel, menu lock switch, up front level indicator, adjustable leveling feet, selectable environmental and auto-print settings, stability indicator, overload and underload indicators, low ba |
| Battery Life | 100 hr continuous use with 12 hr recharge time |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | White LED, 6-digit, 7-segment |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Connection Type | Standard RS232 with optional Ethernet, second RS232 and USB |
| Weight (Metric) | 5.9 kg |
| Height (English) | 4.8 in. |
| Height (Metric) | 12.2 cm |
| Construction | Stainless steel platform, Die cast aluminum housing |
| Keypad Type | 5 mechanical keys |
| Automation Interface | Built-in RS232, optional 2nd platform, 2nd RS232, USB, Ethernet |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | Die-cast Sealed Metal Housing and Slip-resistant Rubber Feet |
| Calibration | External, with user-selectable calibration weight |
| Range | Zero range: 4% or 20% of full scale capacity; Tare range: Full capacity by subtraction |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ 4000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 32.7 x 31.5 x 12.2 cm (12.9 x 12.4 x 4.8 in.) |
| Frequency | 50/60 Hz internal universal power supply |
| Weight (English) | 13 lb. |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Weighing Modes | kg, lb, g, oz, lb:oz |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 10 kg |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Protection Class | IP65 |
|---|---|
| Includes | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Battery Life | 58 Hr. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
| Battery Type | Rechargeable |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Construction | Stainless Steel (316) |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Linearity | ±2 d |
| Stabilization Time | Within 1 second |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 68 cm |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 10 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
| Weight (Metric) | 24 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 35 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 50 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 23 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 10 x 10 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | All Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 10 x 10 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Scale
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 3.1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Battery Type | 4 C |
| Dimensions (LxW) Platform | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Weight (Metric) | 1.4 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides