Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Digital |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 10 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Type | SD Compact Bench Scale |
|---|---|
| Format | Kilogram, pound |
| Battery Life | 360 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Stabilization Time | <3 sec. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 40°C |
| Battery Type | 3 C Alkaline |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 36 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 37 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Valor™ 4000 Compact Food-Processing Bench Scales
Legal for trade food scale with touchless operations and fast speed. The Ohaus Valor 4000 Compact Food-Processing Bench Scale provides precise measurements in any environment requiring important approvals and certifications.
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Keypad Type | Four mechanical switches with polycarbonate overlay |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Sensor Types | Rear side for tare function |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (English) Pan | 7.5 in. |
| Range | 4% to 20% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IPX8 Washdown |
| Depth (Metric) Pan | 24.2 cm |
| Type | Food Processing Bench Scale |
| Depth (English) Pan | 9.5 in. |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 256 x 121 mm |
| Battery Life | 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LED |
| Width (Metric) Pan | 19 cm |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
OHAUS™ Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Battery Life | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable, Disposable |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Protection Class | IP65 |
|---|---|
| Includes | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Battery Life | 58 Hr. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
| Battery Type | Rechargeable |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 24 in. |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 12 x 12 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 12 x 12 in. (305 x 305 mm) |