Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Construction | Stainless Steel (316) |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Linearity | ±2 d |
| Stabilization Time | Within 1 second |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Electrical Requirements | AC Power Adapter, Included |
|---|---|
| Construction | ABS Housing |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤ 2 sec. |
| Material | Stainless Steel (Platform) |
| Calibration | External Digital Calibration Software |
| Width (English) Pan | 7.48 in. |
| Battery Type | 4 D, Sold Separately |
| Includes | Integrated Level Bubble, Adjustable Feet, Selectable Auto-Off, Selectable Weighing Units, In-Use Cover, and Integrated Carrying Handles for Easy Transportation |
| Type | Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 10.6 x 10.2 x 4.8 in. (270 x 260 x 122 mm) |
| Battery Life | Up to 1500 Hours |
| Display Type | Backlit LCD |
| Depth (Metric) | 260 mm |
| Width (Metric) Pan | 190 mm |
| Length (English) Pan | 9.65 in. |
| Weight (English) | 5.5 lb. |
| Certifications/Compliance | NSF, USDA-AMS |
| Length (Metric) Pan | 245 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Pound, Ounce, Pound/Ounce |
| Weight (Metric) | 2.5 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
| Weight (Metric) | 24 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 35 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 50 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 23 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 36 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 13 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Scale
The Valor™ 7000 Compact Scale is an adaptable multi-functional scale that improves productivity and handles demanding applications.
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Width (Metric) | 68 cm |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
| Weight (Metric) | 33 kg |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Scale
Available in both stainless steel and plastic housing designs, the Valor™ 2000 Compact Scale offers large LED front and rear displays, food safety and puncture resistant keypads, making it ideal for use in dry or washdown environments.
| Readability | 5 g |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 90% RH, Non-condensing |
| Stabilization Time | 0.5 sec. |
| Width (English) Pan | 9.5 in. |
| Battery Type | Rechargeable |
| Protection Class | IPX8 |
| Includes | AC Adapter, Rechargeable Battery |
| Type | Compact Scale |
| Body Material | Stainless Steel |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Dual Red LED Display |
| Capacity | 30 kg, 60 lb. |
| Width (Metric) Pan | 242 mm |
| Linearity | ±5 g |
| Length (English) Pan | 7.5 in. |
| Length (Metric) Pan | 190 mm |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 90% RH, Non-condensing |
OHAUS™ T72xW Indicator
T72xW Indicator is an advanced performance stainless steel indicator with external device control capabilities.