Balances and Scales
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
OHAUS™ School Balance
Ideal teaching tool to introduce students to precision mass measurement. OHAUS School Balances measure small items such as paper clips, marbles and coins, as well as heavier objects such as books.
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances
The Explorer has risen to the next level of ingenuity; expanding on its modern features and design to offer unmatched functionality.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 15.5 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Sensitivity Drift | 1.5ppm/°C |
| Includes | Automatic draft shield 3 door, internal (AutoCal) |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 39.3 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS-232, USB, Optional Ethernet or 2nd RS232 |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Certifications/Compliance | NIST, AM-5847, IEC/EN 61010-1:2010, CAN/CSA-C22.2, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
OHAUS™ Explorer NTEP Series Precision Balance
The Explorer Series of precision balances combine modern features and design elements to offer unmatched functionality in a line of high-performance balances. These smart and intuitive balances simplify even the most complex laboratory measurements.
| Electrical Requirements | AC Adapter (Included) |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
| Certifications/Compliance | NTEP Measurment Canada |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances with External Calibration
Strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities.
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100-240V 0.3A 50-60Hz; AC Adapte |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Display Type | Touchscreen |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Material | Metal Base, ABS Top Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Product Safety: CSA C22.2 No. 61010-1, UL 61010-1, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Valor™ 3000 Xtreme Portable Scale
Compact portioning scale offers high precision and extreme durability for the harshest environments
| Height (Metric) | 7.7 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/120 V 50/60 Hz |
| Width (English) | 7.3 in. |
| Length (Metric) | 21.8 cm |
| Automation Interface | 3 Mechanical switch |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (Metric) | 18.6 cm |
| Battery Type | 4 C |
| Type | Valor™ 3000 Xtreme Portable Food Portioning Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 8.5 x 7.3 x 3 in. (21.8 x 18.6 x 7.7 cm) |
| Format | Gram, kilogram, pound, pound: ounce (fractional), fluid ounce (Water) |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Height (English) | 3 in. |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Food-Processing Bench Scales
Water resistant and rapid response food scale. The OHAUS™ Valor 2000 Compact Food-Processing Bench Scale is ideal for use in both dry or washdown environments.
| Protection Class | IPX8 Washdown |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/220 VAC 50/60 Hz |
| Battery Life | Typically 50 hours of continuous use with 12-hour full charge |
| Display Type | LED |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Voltage | 100/220 VAC |
| Stabilization Time | ≤0.5 sec. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 10% to 90% relative humidity non-condensing |
| Range | -10% to 10% of Capacity |
| Battery Type | Built-in internal rechargeable lead acid battery |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 10 x 10 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Length (Metric) | 48 cm |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | All Stainless Steel |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | 13.8 in. Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 10 x 10 in. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scale
Ranger™ 7000 Compact Scale for even the most complex industrial applications.
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Bench Scales
Reliable and durable scale that will increase food weighing and proportioning productivity
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 31.1 cm |
| Includes | AC Power, Rechargeable Battery |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Built-in RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12-46), (Class 3, nmax 3000), CSA-C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1, NSF/ANSI 169, NSF/ANSI /3-A 14159-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Protection Class | IP43 |
| Type | Valor™ 7000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Explorer™ Series Analytical Balances
Faster weighing with improved repeatability and vibration filtering. OHAUS Explorer Series Analytical Balances deliver accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput, with a stabilization time up to 50% faster that earlier models.