Animal Surgical Equipment Accessories
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Animal Ear-Punch and Tags
Fisherbrand Aluminum Tag set of 100; numbered 1 to 100 with 100 washers
Fisherbrand™ Animal Ear-Punch
Fisherbrand Ear punch are used for punching holes into an animal's ear for labeling purposes.
Fisherbrand™ Animal Ear Punch
These instruments are available in multiple designs, including thumb-style, plier-style, or scissor-style punches.
| Diameter (English) | 0.04 in. |
|---|---|
| Type | Lab Punch |
| Construction | Surgical grade stainless steel |
| Sterilization Method | Gamma/ETO/Autoclave |
| Length (Metric) | 10.8 cm |
| Certifications | ISO, cGMP |
| Color | Silver |
| Length (English) | 4.25 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | Animal Ear |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Mouse Restrainer with Dorsal Access
Quick, gentle immobilization allows hands-free dorsal access to perform subcutaneous injections without risk of being bitten and less likelihood of sticking fingers
Bel-Art™ SP Scienceware™ Universal Animal Restrainer
For restraining small animals and rodents
| Type | Universal Animal Restrainer |
|---|---|
| Material | Acrylic |
AIMS™ Small Animal Thermo Controlled Recovery Board
Keeps animals warm after surgery and will not burn or over heat animal
AIMS™ ATS-3 General Rodent Tattoo System Needles
Developed to minimize animal pain and tissue damage during tattooing
| Type | Tattoo Needle |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | ATS-3 general rodent tattoo system |
| Material | 401 Stainless Steel, Silver Solder |
| For Use With (Application) | Tattooing |
| Sterility | Sterile |
| Thickness | 6.35 mm (0.25 in.) |
|---|---|
| Type | Tissue Processing Disc |
| Shape | Circular |
| For Use With (Equipment) | AIMS Procedure/Dissection Boards |
| Color | Blue |
| Material | Environmentaly Friendly Blue Wax |
| For Use With (Application) | Tissue Processing |
Kent Scientific VetFlo™ Traditional Anesthesia System with Single Channel Stand
For laboratory, veterinary anesthesia delivery. Kent Scientific VetFlo™ Traditional Anesthesia System with Single Channel Stand is self contained and portable.
| Type | High Flow Vaporizer |
|---|---|
| For Use With (Application) | Anesthesia, Animal Surgery |
| Dimensions (D x W x H) | Stand: 25.4 x 30.48 x 33.02 cm (10 x 12 x 13 in.) |
SOMNI Scientific™ Connector Vaporizer Endcap Set
The Connector Vaporizer Endcap Set is a stainless steel connector that provides a snug connection from the oxygen source to the inlet of the vaporizer and from the outlet of the vaporizer to the anesthesia system.
SOMNI Scientific™ CATCH Stereotaxic Waste Gas Collection
A V-Channel waste anesthetic gas scavenging device developed for use with most models of stereotaxic surgery platforms
Somni Scientific™ 60 in. Bain Non-rebreathing Circuit
This non-rebreathing CPRAM/Bain circuit tube within a tube design provides heat and moisture conservation with fresh gas entering the circuit at the patient end.
SOMNI Scientific™ InductFlow-MP Medium RED Passive Induction Chamber
The red-tinted shatter-resistant acrylic allows for subject observation while reducing stress during anesthetic exposure. The slide top lid keeps anesthetic gases from being drawn into the workplace.
SOMNI Scientific™ PosiVac Mouse NRB System
A non-rebreathing system used with attenuated active waste gas removal
SOMNI Scientific™ W.A.G Waste Anesthetic Gas Collection Filter
An activated charcoal filter developed to absorb 200 grams of halogenated agent.