Gel Imaging and Documentation Systems
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (3)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ iBright™ CL750 Imaging System
Capture western blot and gel images and analyze data efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL750 Imaging System.
Supelco TLC Explorer
The TLC Explorer Documentation System is designed to digitally evaluate and record thin-layer chromatography (TLC), boosting the efficiency and accuracy of chromatography workflows.
| Type de filtre | Emission Filter: 590nm |
|---|---|
| Type de verre | f1.8 |
| Type de produit | Gel Documentation System |
| Taille | 30.48 x 38.1 cm (12 x 15 in.) |
| Type de caméra | 5.4 MP image resolution |
Invitrogen™ iBright™ FL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright FL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Poids | 50 kg (110 lb.) |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Type de produit | Imaging System |
| Type de caméra | CCD |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Sur site | 22.5 cm x 18 cm (WxD) |
| Résolution | 9.1 MP |
| Modèle | FL1500 |
| Gamme de produit | iBright |
| À utiliser avec (application) | Chemiluminescent Western Blot Imaging |
| Contenu et stockage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
Invitrogen™ iBright™ CL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Poids | 50 kg (110 lbs) |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Type de produit | Imaging System |
| Affichage | LCD Touchscreen |
| Type de caméra | CCD |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Sur site | 22.5 x 18 cm (WxD) |
| Résolution | 9.1 MP |
| Modèle | CL1500 |
| Gamme de produit | iBright |
| Contenu et stockage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
Invitrogen™ iGlow™ Gel Documentation System
The Invitrogen iGlow Gel Documentation System is a flexible and intuitive imaging platform that supports fast and easy nucleic acid and protein gel imaging across a diverse range of gel formats, offering researchers flexibility in sample preparation and simplicity in imaging.
| Type de produit | Gel Documentation System |
|---|
Invitrogen™ Thermal Printer for iBright Imaging Systems
This high-speed and compact thermal printer is plug-and-play and connects directly to an iBright Imaging System.
Analytik Jena UVP Gel Compact
This is a cell-phone driven bioimaging system designed for documentation and analysis for various types of samples. The system features a 302 nm transilluminator or blue light transilluminator, overhead white and blue LEDs, and phone holder/adapter that can accommodate most phone sizes.
| Type de filtre | 4-position Automated Emission Filter Tray with EtBr Emission Filter |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 15 in. |
| Poids | 29 lbs |
| Taille en pixels | Users' Phone |
| Type de produit | Bioimaging System |
| Profondeur (impériale) | 14 in. |
| Affichage | None |
| Type de caméra | Users' Phone |
| Largeur (impériale) | 17.5 in. |
| À utiliser avec (application) | Gel Documentation and Analysis |
| Type de produit | Ultraviolet Viewing Cabinet Transilluminator |
|---|
Azure Biosystems chemiSOLO and Flash Western Package
Azure Biosystems chemiSOLO and Flash Western Package includes both the chemiSOLO imaging system and the Flash Western Kit, which provides the consumable materials for chemiluminescent Western blotting.
Azure Biosystems Sapphire FL Biomolecular Imager
Laser based scanning system supporting 375 nm excitation to 900 nm emission. Adjustable Z focus, 5-1000 micron resolution, 25 x 25 cm FOV.
Syngene™ GBOX Chemi XX6 Gel Doc Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ G:BOX Chemi XRQ
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
G:BOX Chemi XRQ allows for imaging of DNA Gels, Visible Protein Gels, Chemiluminescence Blots and options for Blue, Green, Red and IR fluorescence westerns.
UVP GelSolo
UVP GelSolo is a compact, easy-to-use, stand-alone system for gel documentation, designed to acquire gel images easily and without any need for training. Ideal for multi-user laboratories and practical trainings.
| Hauteur (impériale) | 31.7 in. |
|---|---|
| Type de verre | 8 to 48 mm, f/1.2 manual zoom lens |
| Profondeur (impériale) | 15.1 in. |
| Affichage | Touchscreen |
| Type de caméra | 5.0 megapixels |
| Largeur (impériale) | 39.4 in. |
Azure Biosystems chemiSOLO and Chemi Western Blot Starter Kit Package
Azure Biosystems chemiSOLO and Chemi Western Blot Starter Package includes both the chemiSOLO imaging system and the Chemi Western Blot Starter Kit, a collection of Western blotting materials for labs new to chemiluminescent Western blotting.