Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Brady™ Electrical Safety Labels: 110 VOLTS
Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ BBP™ BradyGlo High-Intensity Photoluminescent Tape
Phosphorescent for glow-in-the-dark identification up to 10 hours
| Length (Metric) | 15.24 m |
|---|---|
| Life Span | 2 Years |
| Color | Green |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For directional, evacuation marking, marking emergency utility shut-offs, fire extinguishers, alarm pulls, vital equipment controls |
| Gloss | 95 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.0097 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 140°F |
| Certifications/Compliance | RS 6-1 and 6-1A of New York Local Law 26 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive,Aggressive |
Brady™ Chemical, Biohazard & Hazardous Material Labels - Adhesive Vinyl - 3 in H x 5 in W
Adhesive Vinyl: This flexible Vinyl Film (B-7569) with ultra-aggressive adhesive sticks permanently to rough, highly textured and difficult to adhere to surfaces.
Brady™ Warning Labels, Pictogram: Hazardous Area
Feature pictograms that indicate hazardous area. Brady™ Warning Labels will adhere to any clean, dry surface and are available in a variety of sizes.
| Shape | Triangle |
|---|---|
| Description | Pictogram: Hazardous Area |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Black,Yellow |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| For Use With (Application) | Indoor/Outdoor |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ GlobalMark™ Industrial Label Maker Tapes
Designed with maximum durability for harsh, industrial environments. Brady GlobalMark Industrial Label Maker Tapes is made of B-595 vinyl and adheres to difficult low surface energy items, including: PVC piping, blow-molded equipment cases, ABS plastics, powder-coated surfaces and equipment made from recycled plastics.
| Warranty | 8 to 10 Years |
|---|---|
| Format | Cartridge |
| Description | Compatible Surface Types: Powder coated, smooth, textured, rough, irregular, curved |
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Vinyl Film (B-595) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Fire Extinguisher Labels, Legend: D
Letter shaped symbols explain which types of fires the unit can safely extinguish. Brady Fire Extinguisher Labels, Legend: D is made from tamper resistant acrylic film which help to minimize property damage and ensure employee safety.
| Shape | Square |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | Legend: D |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Radiation Trefoil Symbol Labels
Hazardous Communication & Right-to-know Labels - Pressure Sensitive Vinyl: Pressure Sensitive Vinyl (B-946) is an indoor/outdoor marking film ideal for pipe marking, arrow tape, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs.
Brady™ Warning Labels, Pictogram: Laser Beam
Feature pictograms that indicate specific warnings. Brady™ Warning Labels will adhere to any clean, dry surface and are available in a variety of sizes.
| Shape | Triangle |
|---|---|
| Description | Pictogram: Laser Beam |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Black,Yellow |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| For Use With (Application) | Indoor/Outdoor |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ StainerBondz™ Open 3 in. Core Super Chemical Resistant Polyester Labels - White
StainerBondz™ Super Chemical Resistant Polyester (B-481) is designed for use in the slide staining process and other laboratory ID which requires superior chemical resistance.
Brady™ Container Label: FUEL OIL
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Circular Vinyl Labels for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Indoor-use general purpose vinyl labels feature a specially formulated topcoat for improved durability and color.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Color | White |
| Languages | No Text |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Facility Identification, General Identification, Hazard Communication Identification, Lean and 5S Labeling, Pipe and Valve Marking, Safety Identification, Warehouse Marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.135 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | J7300 |
| Thickness (English) | 0.0053 in. |
| Temperature Range (English) | -40 °F to 140 °F |
| No. per Pack | 500 Labels |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |