Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Brady™ Cabinet Labels: AUTHORIZED PERSONNEL ONLY
Clearly identify location of chemicals, safety equipment, and other supplies in cabinets and storage areas. Brady™ Cabinet Labels are designed for any size cabinet, including single door cabinets and low capacity cabinets.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Description | Laminated |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Display Text | AUTHORIZED PERSONNEL ONLY |
| Color | Blue,Red,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Self-adhesive Polyester (B-302) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ BBP™33 Series WorkHorse™ Permanent Polyester Labels - Clear
Clear Polyester (B-430) labels are designed for applications that use barcodes, alphanumerics, graphic symbols and logos and require nameplate-like quality.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Letter: O
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Letter labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Accident Prevention Tags - DANGER - DO NOT OPERATE
Economy polyester accident prevention tags notify employees of potential electrical hazards
Brady™ PowerMark™ BBP™ Vinyl Tape
For facility and safety identification such as 5S labels, pipe markers, safety and warning labels, equipment and panel labels, arc flash labels, chemical labeling and more
Brady™ BBP™ Printable Magnetic Tape
Magnetic supply ideal for applications that require frequent repositioning, such as 5S and lean inventory labels
| Gloss | 60 to 70 Gardner Units |
|---|---|
| Length (Metric) | 7.62 m |
| Life Span | 3 to 5 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.018 in. |
| Length (English) | 25 ft. |
| Temperature Range (English) | 0 to 158°F |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +70°C |
| For Use With (Application) | For applications that require frequent repositioning, such as 5S and lean inventory labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ Repositionable Multi-Purpose Vinyl Labels
Repositionable vinyl film (B-581) is a durable, flexible, high-gloss material ideal for indoor marking where frequent repositioning is required.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Roll |
| Length (English) | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Repositionable,Acrylic |
Brady™ RTK Pictogram Labels, Gloves
Effectively convey personal protection instructions and special precautionary information. Brady™ RTK Pictogram Labels are made from premium grade B-946 vinyl and are sized to fit standard blank write-on right-to-know labels.
| Thickness (English) | 0.004 in. |
|---|---|
| Display Text | Gloves |
| Color | White,Blue |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Container Label: GASOLINE
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ Container Label: FUEL OIL
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ BradyGlo™ BBP™85 and PowerMark™ High-Intensity Phosphorescent Tapes
Extended illumination tape that glows in darkness for 10 hours
| Length (Metric) | 10 m |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | BBP85, PowerMark label printer |
| Color | Green |
| Length (English) | 33 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Phosphorescent Tape (B-526) |