Safety Cans
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (32)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (9)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Certifications/Conformité | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Diamètre (métrique) externe | 298 mm |
| Capacité (impériale) | 2.5 gal. |
| Diamètre (impériale) externe | 11.75 in. |
| Forme | Cylindrical |
Justrite™ Nonmetallic Safety Dispensing Cans
Nonmetallic Safety Can offers reliable dispensing for even highly corrosive liquids
Justrite™ Type I Steel Safety Cans
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Heavy-duty 24-gauge premium coated steel cans with double seal seams
| Finition | Powder Paint |
|---|---|
| Description | Double Lock Seam |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Type I Safety Can |
| Garantie | 10 Years |
| À utiliser avec (application) | For Filling and Pouring Flammables |
Justrite™ Nonmetallic Round Type I Safety Cans
Can be used to store liquids that will corrode stainless-steel or coated-steel safety cans
| Couleur | Red |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Safety Can |
| Diamètre (impériale) de l’ouverture | 1.45 in. |
| Diamètre (métrique) de l’ouverture | 3.6 cm |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | To Store Liquids |
| Couleur | Red |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, TUV |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Wash Tank |
| À utiliser avec (application) | For Small Parts Cleaning |
Eagle™ Metal Type II Safety Cans
Reduce the danger of explosion while dispensing flammable liquids with an Eagle Metal Type II Safety Can.
| Finition | Powder Coat |
|---|---|
| Couleur | Red |
| Matériau | Galvanized Steel |
| Type de produit | Type II Safety Can |
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Couleur | Red |
|---|---|
| Type de produit | Safety Can |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Finition | Powder Paint |
|---|---|
| Type de produit | Type II Safety Can |
| Diamètre (impériale) de l’ouverture | 1.68 in. |
| Longueur (impériale) du tuyau | 9 in. |
| Longueur (métrique) | 40.6 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 16 in. |
| Finition | Powder Paint |
| Couleur | Red |
| Matériau | Steel (18 ga) |
| Type de produit | Floor Standing Rinse Tank |
| Diamètre (métrique) interne | 406 mm |
| Diamètre (impériale) interne | 16 in. |
Eagle™ Galvanized Steel Faucet Safety Can w/ Brass Faucet
Eagle Galvanized Steel Faucet Can helps control dispensing of flammable liquids into small capacity vessels.
| Finition | Powder Coat |
|---|---|
| Couleur | Red |
| Certifications/Conformité | FM, OSHA |
| Matériau | Galvanized Steel |
| Type de produit | Safety Can |
| À utiliser avec (application) | For safer cleaning of small parts or swabbing of larger ones |
Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Capacité (métrique) | 19 L |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Diamètre (métrique) externe | 298 mm |
| Capacité (impériale) | 5 gal. |
| Diamètre (impériale) externe | 11.75 in. |
Eagle™ Nonmetallic Safety Cans
High-density polyethylene safety cans help reduce danger of explosion from ignition of flammable liquid vapors
| À utiliser avec (application) | For use in scientific, industrial and hospital laboratories |
|---|
Justrite™ In-flow Safety Cans
For use in storing reagents in approved containers when drawing solvents into HPLC machines
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Safety Can |
| Comprend | Self Closing Fill/Pour Spout |