Safety Cans
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (31)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (50)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Diameter (English) Opening | 1.68 in. |
|---|---|
| Product Type | Type II Safety Can |
| Finish | Powder Paint |
| Length (English) Hose | 9 in. |
| Diameter (English) Inner | 16 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Product Type | Floor Standing Rinse Tank |
| Color | Red |
| Diameter (Metric) Inner | 406 mm |
| Length (English) | 16 in. |
| Material | Steel (18 ga) |
| Finish | Powder Paint |
Eagle™ Stainless-Steel Safety Cans
The Eagle Stainless-Steel Safety Can is ideal for storage of high-purity liquids and flammables that do not corrode metal
| Description | Electric Seam Weld |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | For intermediate storage of flammable liquid wastes |
| Includes | Spring Close |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Product Type | Stainless Steel Safety Can |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
Justrite™ Plunger Dispensing Can
Justrite Plunger Dispensing Can provides a quick and safe means to moisten cloths with flammable cleaning fluids. Made of chemically-resistant Ryton™ and brass, the pump base is designed to leave less liquid in the bottom before having to refil.
| Product Type | Plunger Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Dispensing Flammable Liquids |
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Capacity (English) | 2.5 gal. |
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |
Justrite™ Nonmetallic Safety Dispensing Cans
Nonmetallic Safety Can offers reliable dispensing for even highly corrosive liquids
Eagle™ Galvanized Steel Faucet Safety Can w/ Brass Faucet
Eagle Galvanized Steel Faucet Can helps control dispensing of flammable liquids into small capacity vessels.
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Galvanized Steel |
| Certifications/Compliance | FM, OSHA |
| For Use With (Application) | For safer cleaning of small parts or swabbing of larger ones |
| Finish | Powder Coat |
Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Capacity (English) | 5 gal. |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Material | Steel |
Eagle™ Nonmetallic Safety Cans
High-density polyethylene safety cans help reduce danger of explosion from ignition of flammable liquid vapors
| For Use With (Application) | For use in scientific, industrial and hospital laboratories |
|---|
Justrite™ In-flow Safety Cans
For use in storing reagents in approved containers when drawing solvents into HPLC machines
| Includes | Self Closing Fill/Pour Spout |
|---|---|
| Product Type | Safety Can |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |