Cans and Pails
Filtered Search Results
Qorpak™ Metal F-Style Oblong Cans - With Alpha Solvseal Lined Cap
Compact structure enables easy fit on shelves
Qorpak™ Metal F-Style Oblong Cans - With Alpha Solvseal Lined Cap and Inner Seal
Compact structure enables easy fit on shelves
| Shape | Oblong |
|---|---|
| Product Type | F-style Can |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | For cooking oils, paint thinners, turpentine, lighter fluids, insecticides or general storage applications |
Qorpak™ 1 Gallon F-Style Can w/Handle
Qorpak™ Metal F-Style oblong cans are ideal for products such as solvents, fertilizers, and insecticides. Compact & easily fit on a shelf.
| Height (Metric) | 262 mm (including Handle) |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.75 in. (Delta) |
| Shape | Oblong |
| Width (English) | 4.15 in. |
| Length (Metric) | 169 mm |
| Capacity (English) | 128 oz. |
| Freight Class | 175 |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 3785.41 mL |
| Length (English) | 6.64 in. |
| Dimensions | 6.64 x 4.15 x 9.5 in. |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | Strong liquids such as solvents, fertilizers, and insecticides |
| Width (Metric) | 106 mm |
| Closure Included | No |
| Product Type | Can |
| Packaging | Case |
| Height (English) | 10.3 in. (including Handle) |
Qorpak™ Unlined Round Cans with Triple Tite Lid
Permeation protection against light, oxygen, other gases and essential oils
| Product Type | Open Top Can |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | For paints, varnishes, pastes and adhesives, protection against light, oxygen, other gases and essential oil |
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Galvanized Steel |
| Certifications/Compliance | FM, OSHA |
| For Use With (Application) | For safer cleaning of small parts or swabbing of larger ones |
| Finish | Powder Coat |
Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Capacity (English) | 5 gal. |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Material | Steel |
| Includes | Spring Close |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Product Type | Stainless Steel Safety Can |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
Justrite™ Plunger Dispensing Can
Justrite Plunger Dispensing Can provides a quick and safe means to moisten cloths with flammable cleaning fluids. Made of chemically-resistant Ryton™ and brass, the pump base is designed to leave less liquid in the bottom before having to refil.
| Product Type | Plunger Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Dispensing Flammable Liquids |
Justrite™ Type I Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy-duty 24-gauge premium coated steel cans with double seal seams
| Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Description | Double Lock Seam |
| Product Type | Type I Safety Can |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | For Filling and Pouring Flammables |
| Finish | Powder Paint |
Justrite™ Nonmetallic Round Type I Safety Cans
Can be used to store liquids that will corrode stainless-steel or coated-steel safety cans
| Diameter (Metric) Opening | 3.6 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.45 in. |
| Shape | Round |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Product Type | Safety Can |
| Color | Red |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | To Store Liquids |
| Product Type | Wash Tank |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Small Parts Cleaning |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Diameter (English) Opening | 1.68 in. |
|---|---|
| Product Type | Type II Safety Can |
| Finish | Powder Paint |
| Length (English) Hose | 9 in. |
| Diameter (English) Inner | 16 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Product Type | Floor Standing Rinse Tank |
| Color | Red |
| Diameter (Metric) Inner | 406 mm |
| Length (English) | 16 in. |
| Material | Steel (18 ga) |
| Finish | Powder Paint |
Eagle™ Galvanized Steel Faucet Safety Can w/ Brass Faucet
Eagle Galvanized Steel Faucet Can helps control dispensing of flammable liquids into small capacity vessels.
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Capacity (English) | 2.5 gal. |
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |