Safety Cans
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (32)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Diameter (English) Opening | 1.68 in. |
|---|---|
| Product Type | Type II Safety Can |
| Finish | Powder Paint |
| Length (English) Hose | 9 in. |
Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Capacity (English) | 5 gal. |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Material | Steel |
Justrite™ In-flow Safety Cans
For use in storing reagents in approved containers when drawing solvents into HPLC machines
| Includes | Self Closing Fill/Pour Spout |
|---|---|
| Product Type | Safety Can |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
Eagle™ Stainless-Steel Safety Cans
The Eagle Stainless-Steel Safety Can is ideal for storage of high-purity liquids and flammables that do not corrode metal
| Description | Electric Seam Weld |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | For intermediate storage of flammable liquid wastes |
Justrite™ Nonmetallic Oval Type I Safety Cans
Constructed of high-density polyethylene for resistance against denting, puncturing, and chipping. The nonmetallic oval Type I safety can stores liquids that may corrode stainless-steel cans.
| Includes | Flame arrester and Stainless Steel hardware, trigger spout |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 3.6 cm |
| Diameter (English) Opening | 1.45 in. |
| Shape | Oval |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Width (English) | 4.6 in. |
| Length (Metric) | 19.3 cm |
| Product Type | Safety Can |
| Length (English) | 7.6 in. |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Width (Metric) | 11.6 cm |
Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal provides a better solution for the containment of liquid flammable or corrosive waste.
| Description | Safety Can for Liquid Disposal |
|---|---|
| Product Type | Safety Can |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Liquid Disposal |
Justrite™ Nonmetallic Dispensing Can
Permit easy, one-hand dispensing of hazardous liquids directly onto work surface. The nonmetallic dispensing can is made from polyethylene with a brass dispenser valve.
| Includes | Leakproof Brass Dispenser Valves Self-close |
|---|---|
| Product Type | Dispensing Can |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For use with Flammables |
Justrite™ Bench Can for Solvents, Steel
For easy cleaning of small parts in solvents, choose the steel Justrite Bench Can for Solvents.
| Product Type | Bench Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Finish | Powder Paint |
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Capacity (English) | 2.5 gal. |
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |
Justrite™ Nonmetallic Round Type I Safety Cans
Can be used to store liquids that will corrode stainless-steel or coated-steel safety cans
| Diameter (Metric) Opening | 3.6 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.45 in. |
| Shape | Round |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Product Type | Safety Can |
| Color | Red |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | To Store Liquids |
| Product Type | Wash Tank |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Small Parts Cleaning |
Justrite™ Nonmetallic Safety Dispensing Cans
Nonmetallic Safety Can offers reliable dispensing for even highly corrosive liquids