Eyewashes and Showers
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (8)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (8)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (30)
- (2)
- (5)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Free Standing Eyewash and Shower Station
Free Standing Eyewash and Shower Station includes a drench shower and eye wash fixture.
| Mounting | Floor |
|---|---|
| Includes | Free-standing Drench Shower and Eyewash |
| Flow Rate | 20 gpm |
| Color | Orange |
| Material | ABS Plastic |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Faucet-Mount Personal Eyewash
Outfit your workspace with the Fisherbrand Faucet-Mount Personal Eyewash, and ideal eyeash station for laboratory applications.
Brady™ Double Bottle Eye Wash Station
Eye wash station with a drop down front panel that allows for quick access to eyewash bottles.
Bel Art™ Eye Wash Safety Stations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash safety stations offer built-in eye cup that allows user to be treated in any position and provides effective and immediate eye irrigation.
| Mounting | Wall |
|---|---|
| Flow Rate | 1 gpm |
| Color | Green |
| Material | LDPE |
Bel Art™ Eye Wash Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash bottle built-in eye cup provides immediate care.
| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Includes | Plastic bottle, Built-in eye cup, captive snap-on cap, Multilanguage directions |
| Flow Rate | 1 gpm |
| Product Type | Eyewash Bottle |
| Color | Natural |
| Material | LDPE |
| For Use With (Application) | Immediate Emergency Flushing of Eye Injuries |
Hughes Replacement Brackets for Universal Pictogram Signs, Outdoor Showers
Hughes Replacement Brackets for mounting universal pictogram signs on outdoor safety showers with insulation
Hughes Portable Decontamination Shower, 16 Nozzle
Hughes 16-Nozzle Portable Decontamination Shower removes contaminants from protective clothing prior to removal
Hughes Gravity-Fed Eyewash Station
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Gravity-Fed Eyewash Station is ideal where a continuous supply of water is not available
| Flow Rate | 0.55 gpm |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1, EN15154 |
| Rinse Time | 15 min. |
Hughes Handheld Eye, Face and Body Shower, Wall Mount
Hughes Handheld Eye, Face and Body Shower features two 45-degree angled double nozzles for hazardous environments where there is a risk of small spillages of chemicals or dangerous substances.
Hughes Safety Shower Rose, Stainless Steel
Hughes Safety Shower Rose, Stainless Steel is an alternative to the standard shower nozzle on most unheated safety showers
Hughes Laboratory Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Laboratory Drench Shower is ideal for labs, schools and general light duty indoor use where space is at a premium, this emergency drench shower is suitable for use in applications that do not require an eye wash and are not subject to the possibility of freezing or overheating.
| Material (Piping Connection) | Stainless Steel |
|---|---|
| Includes | 1 Unit |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Color | Green Powder Coat |
| Material | Powder-coated Stainless Steel |
| Activation | Pull Handle |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Pressure | 22 to 87 psi |
Hughes Pedestal Mounted Eye/Face Wash, Pedestal Mount with Open Stainless Steel Bowl
Hughes Pedestal-mounted, open stainless steel bowl eye/face wash unit is suitable for use in all applications not subject to the possibility of freezing or overheating
| Height (Metric) | 610 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Material | Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 254 mm |
| Activation | Push Plate |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1219 mm |
| Pressure | 29 to 97 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Pedestal |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 610 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 24 in. |
Hughes Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Drench Shower is ideal for factories, schools, laboratories or other indoor environments where space is at a premium. Suitable for use in all applications that do not require an eye wash and are not subject to the possibility of freezing or overheating
| Includes | 1 Unit |
|---|---|
| Height (Metric) | 254 mm |
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Safety Shower |
| Depth (Metric) | 305 mm |
| Material | Nylon 6 (Nozzle) |
| Activation | Pull Handle |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Pressure | 22 to 87 psi |
| Height (English) | 10 in. |
Hughes Wall Mounted Eye/Face Wash with Closed ABS Bowl
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Wall-mounted eye/face wash with high, ANSI-compliant flow rate is suitable for use in all applications not subject to the possibility of freezing or overheating.
Hughes Laboratory Eye/Face Wash with Open Stainless Steel Bowl
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Laboratory Eye/Face Wash is ideal for laboratories, schools and general light duty indoor use.